V rámci Červené středy se v Praze rozsvítí Rudolfinum, Národní galerie nebo Staronová synagoga

Červená středa, připomínka pronásledovaných pro víru, se letos uskuteční 25. listopadu již potřetí. Program začne konferencí, které se zúčastní mimo jiné i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček nebo Lord David Alton, člen Parlamentu Spojeného království. K akci patří nasvícení významných budov na červeno. V Praze to bude třeba Rudolfinum, Národní galerie nebo Černínský palác. Tuto připomínku organizuje v ČR Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR, Federací židovských obcí v ČR a Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku. Akci podpořilo i Ministerstvo zahraničních věcí ČR.
Publikováno: 17. 9. 2020 10:15

Foto: Lucie Horníková, Člověk a víra

„Právě v tomto je Červená středa jedinečná. Jsme dobře sehraný tým, ve kterém spolupracují židé společně s křesťanskými církvemi a náboženskými společnostmi všech denominací. Máme jeden cíl, a to je dodržování náboženské svobody na celém světě,“ vysvětluje Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí v ČR.

Jako obvykle akci zahájí konference o pronásledování pro víru ve světě, která se bude konat 25. listopadu od 13.00 hodin ve Vlasteneckém sále pražského Karolina. „Jsme nadšeni, že pozvání na konferenci přijal také Lord David Alton, duchovní otec Červené středy a člen Parlamentu Spojeného království, dále účast přislíbil i Yohanna Petros Mouche, arcibiskup z Mosulu nebo Falah Hasan, zástupce náboženské komunity jezídů,“ představuje hosty předseda správní rady IKDP Pavel Svoboda, který myšlenku Červené středy přinesl i do České republiky.

 „Účastníci Červené středy se pak mohou připojit na další části pražského programu. V 18.00 hodin se bude ve Velké aule Karolina konat židovsko-křesťanská modlitba, po které bude následovat průvod kolem červeně nasvícených budov v Praze,“ vysvětluje generální sekretář ERC Petr Jan Vinš. Červeně se rozsvítí například Černínský palác, Národní galerie, Rudolfinum, nebo také sv. Mikuláš na Staroměstském nám. a Staronová synagoga.

Kromě Prahy si Červenou středu připomenou i v jiných městech v ČR, například v Ostravě, Brně nebo v Plzni: „Zveme všechny farnosti, sbory a modlitebny a další instituce po celé republice, aby se do této aktivity zapojili a v rámci svých možností nasvítili budovy červeným světlem nebo jen zapálili svíčku jako vzpomínku na ty, kteří za své náboženské vyznání trpí “ dodává P. Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference.

Červená středa (#RedWednesday) je akce, jejímž smyslem je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Znakem této iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru – lidé proto v tento den zapalují svíčky nebo dokonce nasvěcují významné budovy červeným světlem (kostely, sloupy, sochy aj.).  S touto aktivitou přišla poprvé britská pobočka křesťanské organizace Aid to the Church in Need, v České republice ji organizuje Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR. V minulém roce se k Červené středě připojilo na osmdesát subjektů po celé ČR.Akce se v tentýž den koná na dalších místech ve světě, mj. v Londýně, Bratislavě, Vídni, Budapešti, na Filipínách.

Více na www.cervenastreda.cz.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

TOP - Týden otevřených kostelů v Hradci Králové

Týden otevřených kostelů (TOK), pokud to vládní nařízení dovolí, se letos uskuteční v Hradci Králové ve dnech 23. - 30. 5. 2021. Projekt má za cíl představit křesťanství a ukázat co nejširší rozsah jeho aktivit a tím pomoci odbourat zažité předsudky, rozšířit povědomí o historicko-kulturním dědictví křesťanství, které nabízejí sakrální stavby a praktické připomenutí toho, že jsou centrem společenského a kulturního života města i dnes.
16.04.2021

Blahořečení P. Dominika Zavřela můžete sledovat živě na TV Noe

V sobotu 17. dubna 2021 od 10.30 se ve Vatikánu bude konat mše svatá s blahořečením Simona Cadrona a druhů mezi které patřil i P. Dominik Zavřel pocházející z Chodova u Prahy. Bohoslužbu bude živě přenášet TV Noe.
16.04.2021

Papež František: Svatost není pro “specialisty na božské záležitosti"

Modlitba, skutky lásky a povolání ke svatosti – o těchto základních kamenech řeholního života mluvil papež František ve videoposelství k účastníkům kongresu uspořádaného k padesátému výročí prohlášení svaté Terezie od Ježíše za učitelku církve.
16.04.2021

Výzvy REACT pro oblast zdravotnictví

ŘO IROP vyhlásil 15. dubna 2021 výzvy IROP pro oblast zdravotnictví. Jedná se o 3 oblasti zvýšení připravenosti subjektů zapojených do řešení hrozeb, rozvoj a zvýšení odolnosti poskytovatelů péče o zvlášť ohrožené pacienty a rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby.
16.04.2021

Vychází nová kniha arcibiskupa Jana Graubnera

V Karmelitánském nakladatelství vychází kniha Zbožnost je užitečná ke všemu, jejíž autorem je olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. V publikaci autor vzpomíná i na svůj boj s nemocí covid-19 v prosinci loňského roku.
15.04.2021