V rámci Červené středy se v Praze rozsvítí Rudolfinum, Národní galerie nebo Staronová synagoga

Červená středa, připomínka pronásledovaných pro víru, se letos uskuteční 25. listopadu již potřetí. Program začne konferencí, které se zúčastní mimo jiné i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček nebo Lord David Alton, člen Parlamentu Spojeného království. K akci patří nasvícení významných budov na červeno. V Praze to bude třeba Rudolfinum, Národní galerie nebo Černínský palác. Tuto připomínku organizuje v ČR Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR, Federací židovských obcí v ČR a Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku. Akci podpořilo i Ministerstvo zahraničních věcí ČR.
Publikováno: 17. 9. 2020 12:15

Foto: Lucie Horníková, Člověk a víra

„Právě v tomto je Červená středa jedinečná. Jsme dobře sehraný tým, ve kterém spolupracují židé společně s křesťanskými církvemi a náboženskými společnostmi všech denominací. Máme jeden cíl, a to je dodržování náboženské svobody na celém světě,“ vysvětluje Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí v ČR.

Jako obvykle akci zahájí konference o pronásledování pro víru ve světě, která se bude konat 25. listopadu od 13.00 hodin ve Vlasteneckém sále pražského Karolina. „Jsme nadšeni, že pozvání na konferenci přijal také Lord David Alton, duchovní otec Červené středy a člen Parlamentu Spojeného království, dále účast přislíbil i Yohanna Petros Mouche, arcibiskup z Mosulu nebo Falah Hasan, zástupce náboženské komunity jezídů,“ představuje hosty předseda správní rady IKDP Pavel Svoboda, který myšlenku Červené středy přinesl i do České republiky.

 „Účastníci Červené středy se pak mohou připojit na další části pražského programu. V 18.00 hodin se bude ve Velké aule Karolina konat židovsko-křesťanská modlitba, po které bude následovat průvod kolem červeně nasvícených budov v Praze,“ vysvětluje generální sekretář ERC Petr Jan Vinš. Červeně se rozsvítí například Černínský palác, Národní galerie, Rudolfinum, nebo také sv. Mikuláš na Staroměstském nám. a Staronová synagoga.

Kromě Prahy si Červenou středu připomenou i v jiných městech v ČR, například v Ostravě, Brně nebo v Plzni: „Zveme všechny farnosti, sbory a modlitebny a další instituce po celé republice, aby se do této aktivity zapojili a v rámci svých možností nasvítili budovy červeným světlem nebo jen zapálili svíčku jako vzpomínku na ty, kteří za své náboženské vyznání trpí “ dodává P. Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference.

Červená středa (#RedWednesday) je akce, jejímž smyslem je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Znakem této iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru – lidé proto v tento den zapalují svíčky nebo dokonce nasvěcují významné budovy červeným světlem (kostely, sloupy, sochy aj.).  S touto aktivitou přišla poprvé britská pobočka křesťanské organizace Aid to the Church in Need, v České republice ji organizuje Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR. V minulém roce se k Červené středě připojilo na osmdesát subjektů po celé ČR.Akce se v tentýž den koná na dalších místech ve světě, mj. v Londýně, Bratislavě, Vídni, Budapešti, na Filipínách.

Více na www.cervenastreda.cz.

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Brněnské biskupství zve k zapojení do projektu Náš společný domov

Svatý František z Assisi řekl: „Příroda je krásná kniha, v níž k nám promlouvá Bůh a sděluje nám něco ze své krásy a dobroty.“ Aby i další generace „měly co číst“, zve Biskupství brněnské prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra k zapojení do projektu Náš společný domov. Začíná 24. října 2020 a končí s rokem Laudato si´ 24. května. 2021.
20.10.2020

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

"Misionáři přerušují spirálu násilí skrze odpuštění. Také já jsem nabídl odpuštění těm, kdo mne věznili,“ říká otec Maccalli, misionář unesený v Nigeru v 17. září roku 2018 a před deseti dny propuštěný v Mali na svobodu.
20.10.2020

Nový film o Likvidaci lepry

Lepra je nemoc, která zdaleka nepatří minulosti. Ještě dnes sužuje život mnoha lidem v chudých zemích. Nový dokumentární film o organizaci Likvidace lepry, která se bojem s touto obávanou nemocí zabývá, mohou zájemci zhlédnout na platformě Youtube.
20.10.2020

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020