Kardinál Pell: Povinností německých biskupů je zachovávat učení Písma

Kardinál George Pell v rozhovoru uvedl, že situace církve v Německu se jeví jako „zlověstná“ a zdůraznil, že němečtí biskupové musí plnit svou povinnost držet se učení Písma.
Publikováno: 29. 4. 2021 12:00

Foto: Catholic News Agency

„Myslím, že existuje určité procento německé církve, které se zdá být odhodlaně směřující špatným směrem," řekl Pell v rozhovoru s Colmem Flynnem, který byl vysílán 27. dubna na EWTN.

„Tím mám na mysli, že je zcela jasné, že liberalizované křesťanství, ať už je to liberalizovaný katolicismus nebo protestantismus, v jedné generaci nebo tak nějak přechází v agnosticismus… Pokud přijmeme postupy světa a budeme se prostě přizpůsobovat tak, aby nás schvaloval, nikoho nebudeme zajímat.“

Pellovy komentáře přicházejí v okamžiku, kdy členové církve v Německu plánují 10. května uspořádat den požehnání partnerům stejného pohlaví, a to navzdory prohlášení vatikánské Kongregace pro nauku víry, že církev nemá moc žehnat stejnopohlavním párům.

Rekordní počet katolíků v posledních letech opustil německou církev - v roce 2019 formálně odešlo 272 771 lidí.

Pell dodal: „Povinností německých biskupů je zachovávat učení Písma, zachovávat učení církve. Těmto učením se podřizujeme. Nemají žádnou moc je měnit – nikdo z nás ji nemá.“

„Důležité je to, co je v Božím slově, to, co je v apoštolské tradici. A nemyslím si, že když dojde na věc, že Rubikon bude překročen.“

Kardinál situaci církve v Německu sledoval prostřednictvím zpravodajských článků během svého uvěznění v Austrálii, o čemž také píše ve své nejnovější knize – deníku z vězení Prison Journal, Volume 2: The State Court Rejects the Appeal. Během 404 dnů strávených ve vězení před jeho konečným osvobozením Pell řekl, že deník vedl jako „historický záznam o podivné době“.

Kardinál byl uvězněn v roce 2019, v roce, kdy němečtí biskupové zahájili Synodální cestu. Synodální cesta je proces spojující německé laiky a biskupy, aby diskutovali o čtyřech hlavních tématech: způsob výkonu moci v církvi, sexuální morálka, kněžství a role žen. Při zahájení iniciativy biskupové zpočátku říkali, že jednání budou pro německou církev „závazná“, což vedlo k zásahu Vatikánu.

Mons. Pell řekl: Skutečně důležitou otázkou pro církev je: Učíme veřejně to, co učil Kristus? Některá z těchto učení jsou nyní docela nepopulární: odpuštění, lidé bez práv jako jsou nenarození, lidé na okraji jako jsou vězni, a pak se můžeme přesunout do kontroverznějších oblastí rodiny a manželství.

Kardinál dodal, že všichni představitelé v církvi se musí rozhodnout, zda budou nebo nebudou otevřeně mluvit o církevním učení v době, kdy tato zpráva může být nepopulární.

Nejrůznější hlasy se nás snaží vytlačit z veřejného prostoru s tím, že bychom neměli dělat to a to. Jedna z věcí, které říkám nyní a všem mým nástupcům, je: Musíme dál mluvit,“ řekl. „A naše společnost bude hluboce oslabena do té míry, že se radikálně vzdálí od křesťanského učení ohledně lásky, služby a odpuštění."

A to už ve společnosti vidíme na změnách, ke kterým dochází. Často se soustředíme na ztráty církve spočívající v úpadku praxe a odchodu věřících. To je jistě pravda, ale má to významné důsledky obecně pro společnost, zvláště když většina lidí byla křesťany.

Kardinál Pell dosáhne 8. června 80 let, čímž se stane nezpůsobilým k hlasování v budoucím konkláve. Na otázku, jak se cítí, řekl, že je vděčný za mnohá požehnání v jeho životě.

„Moje největší útěcha nyní spočívá v tom, že ať už jsou moje nedokonalosti a pošetilost jakákoli, nezahodil jsem svůj život kvůli nějakému nesmyslnému důvodu - jako jen vydělávání peněz pro sebe. Svůj život jsem zasvětil Kristu, církvi - nedokonale a neúčinně - ale mám z toho značnou útěchu,“ řekl.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021