Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Oblast životního prostředí jako nový segment zájmu pro církevní žadatele

Datum publikace9. 7. 2021, 15.30
TiskTisk

Životní prostředí je jednou z hlavních priorit Evropské unie pro příští programové období. Tomu odpovídá i objem prostředků určených na projekty v oblasti životního prostředí a udržitelných zdrojů energie. Je dobré se na tuto oblast zaměřit z pohledu žadatele a finanční prostředky v maximální možné míře využít.

Koncem roku 2019 přijala EU tzv. Zelenou dohodu (Grean Deal). Zde jsou definována opatření, která by měla směřovat k transformaci Unie v moderní a konkurenceschopnou ekonomiku účinně využívající zdroje za předpokladu současného zachování životního prostředí Evropy, boji proti změně klimatu a do roku 2050 plánované přeměně Evropy v uhlíkově neutrální kontinent.

V ČR mohou žadatelé pro oblast životního prostředí využít tyto zdroje:

Operační program životní prostředí 2021 - 2027

Program počítá s alokací přibližně 2,3 mld. eur, tj. přes 60 mld. Kč.
Zaměří se zejména na tyto oblasti:

  • energetické úspory a obnovitelné zdroje energie – ve veřejném sektoru a v domácnostech,
  • adaptace na změny klimatu – se zaměřením na prevenci a přizpůsobení se suchu, povodním a sesuvům půdy či podporu environmentálních center,
  • vodohospodářská infrastruktura – podpora výstavby vodovodů a přivaděčů, kanalizací a čistíren odpadních vod,
  • oběhové hospodářství – podpora prevence vzniku odpadů a jejich materiálového a energetického využití,
  • biodiverzita – podpora obnovy a péče o přírodní stanoviště a druhy, zprůchodnění migračních překážek, omezování šíření invazních druhů,
  • ovzduší – podpora náhrady a rekonstrukce stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší a systémů na monitoring kvality ovzduší,
  • sanace – podpora sanací kontaminovaných lokalit.

Modernizační fond 

Modernizační fond čerpá prostředky zejména z monetizace 2 % celkového počtu emisních povolenek v systému EU ETS na období 2021–2030, což pro ČR představuje min. 150 mld. Kč

Zaměřuje se na tyto prioritní oblasti:

  • výroba a využití energie z obnovitelných zdrojů,
  • energetická účinnost,
  • zařízení pro akumulaci a distribuci energie.

Operační program Spravedlivá transformace 

Celkem je na období 2021–2027 k dispozici 42,7 mld. Kč. Tyto prostředky jsou určeny pro tzv. uhelné regiony, tedy Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj. Prostředky mohou uhelné regiony využít na zmírnění dopadu odklonu od těžby uhlí: na rekvalifikaci pracovníků, transformaci stávajících podniků směrem k nízkouhlíkovému provozu, podporu inovací, investice do zakládání nových firem, produktivní investice do malých a středních podniků a regeneraci a využití nevyužívaných lokalit.

Nová Zelená úsporám 

Je financován z výnosů prodeje tzv. emisních povolenek EUA (European Union Allowance) a EUAA (European Union Aviation Allowance). Podporuje snižování energetické náročnosti obytných budov (komplexní nebo dílčí zateplení), výstavbu či nákup domů s velmi nízkou energetickou náročností, environmentálně šetrné způsoby vytápění a instalaci obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Národní plán obnovy

Národní plán obnovy, který má pomoct restartovat a modernizovat naši ekonomiku po pandemii má alokaci cca 190 mld. Kč, které podpoří investice do digitalizace, chytré energetiky a dopravy, dekarbonizace, čisté mobility, vody, vzdělání, sociálních služeb, vědy či zdravotní prevence.

Oblast životního prostředí je obsažena zejména v druhém pilíři.

  • Podpora bude směřovat do:
  • Udržitelná a bezpečná doprava 
  • Snižování spotřeby energie 
  • Přechod na čistší zdroje energie 
  • Rozvoj čisté mobility 
  • Renovace budov a ochrana ovzduší 
  • Ochrana přírody a adaptace na klimatickou změnu 
  • Cirkulární ekonomika a recyklace a průmyslová voda 
  • Revitalizace území se starou stavební zátěží 
  • Podpora biodiverzity a boj se suchem  

Nové programové období nabízí opravdu širokou škálu podpor v oblasti životního prostředí. Úvodní obrázek ukazuje, jak by kombinaci dotací mohla využít farnost.

Pod článkem naleznete power point prezentaci zástupce Státního fondu životního prostředí. 

Jste církevní organizace a máte projektový záměr pro oblast životního prostředí? Nejste si jisti, zda je možné k financování využít některý z programů? Zašlete svůj záměr na e-mail: schonherrova@cirkev.cz ke konzultaci. 

Soubory ke stažení

velikost 1 956 KB
Autor článku: Eva Schönherrová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou