Církev se modlí za mír na Ukrajině a za oběti covidu

Církev v Evropě se shromažďuje u eucharistického stolu. Od Popeleční středy a po celou dobu postní, budou předsedové biskupských konferencí našeho kontinentu sloužit mši svatou, aby vzývali mír a modlili se za ty, kteří zemřeli v důsledku války a pandemie covid-19.
Publikováno: 1. 3. 2022 15:45

Evropští biskupové se připojují k výzvě papeže Františka, aby „byl 2. březen, Popeleční středa, vyhlášen dnem půstu za mír. Věřící zvláštním způsobem povzbuzuji, aby se v tento den intenzivně věnovali modlitbě a půstu.“

Chceme sjednotit náš hlas, potvrzuje J. E. Mons. Gintaras Grušas, arcibiskup vilniuský a předseda CCEE, s hlasem papeže ve výzvě k zastavení zbrojení, k okamžitému ukončení války na Ukrajině a k práci na zajištění míru: „Důvody pro mír jsou silnější než jakákoli kalkulace zvláštních zájmů a spoléhání se na použití zbraní.“

Tato postní doba je také příležitostí znovu potvrdit blízkost církve těm, kteří trpěli a stále bojují s koronavirem, vyzvat k ukončení pandemie a během mše svaté vzpomenout na mnoho obětí covidu.

Iniciativa zahrnuje všechny biskupské konference v Evropě podle přiloženého kalendáře a stejně jako loni se každá národní biskupská konference zapojí do organizace alespoň jedné mše svaté. (Pozn.: V ČR se bude bohoslužba za mír a za oběti války a pandemie konat 30. března 2022. Více info zde.) Ta má být znamením společenství a naděje pro celý kontinent; časem půstu a modlitby, „abychom se cítili jako bratři a sestry a prosili Boha o ukončení války.“

Zdroj: CCEE

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční (ta letos připadá na 22. května), zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 23. listopadu.
17.05.2022