Pomoc Ukrajině

Datum publikace4. 3. 2022, 11.15

Čeští a moravští biskupové ve svém dřívějším prohlášení jednoznačně odsoudili ruskou agresi na Ukrajinu a děkují všem, kteří již prokázali solidaritu s Ukrajinou a jejím občanům pomáhají. Pomoc katolické církve v České republice probíhá primárně prostřednictvím Charity ČR, kterou zřídila, a biskupové prosí všechny věřící, aby svoji pomoc koordinovali s místními charitami (jejich seznam naleznete níže).

Česká biskupská konference jménem předsedy arcibiskupa Jana Graubnera vyzvala věřící k modlitbám za Ukrajinu a ke konkrétní pomoci a solidaritě s uprchlíky. Ve spolupráci s Charitou ČR, jíž je zřizovatelem, také vyhlásila humanitární sbírku na pomoc potřebným, vnitřně vysídleným i těm, kteří již uprchli do naší země.

Pomoc katolické církve v České republice probíhá primárně prostřednictvím Charity ČR. Jednotlivé (arci)diecézní charity pomáhají uprchlíkům na území České republiky a Charita ČR spolupracuje s Charitou Ukrajina a pomáhá přímo na místě.

(Arci)diecézní charity mají stále volné ubytovací kapacity pro uprchlíky, proto prosíme, abyste případnou pomoc s ubytováním Ukrajinců nejdříve koordinovali s nimi dle vaší lokality.

Seznam na jednotlivé charity s kontakty na konkrétní pomoc ubytování naleznete zde:

Diecézní charita Brnoregistrace pomoci zde

Diecézní charita České Budějovice, registrace pomoci zde, ukrajina2022@dchcb.charita.cz nebo tel.: +420 733 741 405.

Diecézní charita Hradec Králové, infolinka  +420 737 977 757 (pondělí - neděle, 8 - 18 hod.) ukrajina@hk.caritas.cz

Diecézní charita Litoměřice

Arcidiecézní charita Olomouc, koordinátor je Václav Keprt, tel: 705 866 935 nebo 739 526 250 anebo email: ubytovani.ua@acho.charita.cz

Diecézní charita ostravsko-opavská, registrace pomoci zde

Diecézní charita Plzeň, komunikace v češtině a ruštině: +420 731 433 027, +420 731 433 008, komunikace v češtině a angličtině: +420 731 433 060, +420 731 591 071, +420 731 591 883, poradna@dchp.charita.cz

Arcidiecézní charita Praha, kontakt k ubytování na email ukrajina22@praha.charita.cz, hovoří i ukrajinsky

Čeští a moravští biskupové všem děkují za jejich velkorysou pomoc, solidaritu a nasazení!

Autor článku: Monika Klimentová