Dikasterium pro laiky: Pracoviště jako prostor k posvěcování

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 4. 2022, 13.37

„Pracovní podmínky v rámci církevních sdružení – služba podle měřítek spravedlnosti a milosrdné lásky“ – tento titul nese letošní setkání vatikánského Dikasteria pro laiky, rodinu a život s moderátory sdružení věřících, církevních hnutí a nových společenství, které se dnes koná v Římě. Podle prefekta zmíněného Dikasteria jsou laici nositeli misijního ducha v současné církvi.

image:Image 11/source/orig/10979_7736_0_844.jpeg

Práce jako hodnota sama o sobě, místo posvěcování a možnost k občanskému a křesťanskému svědectví každého pokřtěného, včetně těch, kteří pracují pro své vlastní církevní sdružení, nutnost propojit evangelizační úsilí s důstojností pracovních podmínek a měřítky spravedlnosti, úcta ke právům zaměstnance a povinnosti zaměstnavatele – taková jsou některá z témat, jimiž se při každoročním setkání zabývají četní představitelé nových církevních hnutí a sdružení, kteří přijeli do Říma anebo se připojují formou videokonference. Rovněž zaměstnanci nových církevních hnutí totiž zasluhují právní ošetření svého zaměstnaneckého poměru v souladu se sociální naukou církve.

V předvečer dnešního setkání moderátorů laických sdružení s představiteli vatikánského dikasteria se na Papežské univerzitě Santa Croce konalo sympozium, věnované úloze těchto hnutí v církvi, na němž vystoupil kard. Kevin Farrell. V prvé řadě poděkoval hostící univerzitě a mnoha jiném papežským univerzitám, které začínají organizovat různé programy, semináře a konference rovněž pro laiky nejrůznějších hnutí.

„Již od počátku svého pontifikátu totiž papež František hovoří o důležitosti laických hnutí, která do církve vnášejí misijního ducha“, podotkl prefekt Dikasteria pro laiky, rodinu a život. „Po II. Vatikánskému koncilu se zrodila mnohá církevní hnutí, neboť tento sněm povzbudil laiky k chápání jejich křesťanského povolání, k protagonismu v nové evangelizaci, ke křesťanskému svědectví na místech, kam se kněží a řeholnice nedostanou – vprostřed normální reality tohoto světa“.

Kardinál Farrell se zmínil také o nadcházejícím X. Světovém setkání rodin, které proběhne v Římě od 22. do 26. června na téma: „Láska v rodině jako povolání a cesta ke svatosti“. Setkání uzavře Rok rodiny Amoris Laetitia, který vyhlásil papež František. A právě k četbě této apoštolské exhortace prefekt vatikánského dikasteria vyzval:

„Vybízím všechny, aby si Amoris laetitia dobře přečetli. Je třeba dobře prostudovat třetí a čtvrtou kapitolu, která hovoří o lásce mezi mužem a ženou a také o důležitosti bratrství mezi manželi a s celým světem. Je nutné, aby každý nesl odpovědnost za druhé, a zároveň aby páry vnímaly samy sebe jako součást celého církevního společenství. V tomto spočívá budoucnost naší společnosti a právě v této práci s rodinou mohou významně přispět nová církevní hnutí“, uzavřel kard. Kevin Farrell na římské konferenci.

Život z víry Pastorace

image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre
image:Image Den se již nachýlil