Diktatura v Nikaragui ruší Katolickou univerzitu Jana Pavla II.

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 3. 2023, 10.38

Diktátorský režim Daniela Ortegy zasadil církvi v Nikaragui další ránu. Nařídil zrušit právní status několika institucí, včetně Katolické univerzity Jana Pavla II.

image:Image 26/source/orig/25076_snimek-obrazovky-2023-03-10-v-10-17-53.png
Nikaragujský prezident Daniel Ortega

Nikaragujské ministerstvo vnitra zveřejnilo 7. března v oficiálním listu místního režimu La Gaceta text ministerské dohody, která ruší právní status Asociace univerzity Jana Pavla II. a Asociace autonomních křesťanských univerzit Nikaraguy (UCAN).

V textu této dohody se uvádí, že důvodem rozhodnutí je neplnění povinností univerzit podle zákonů, které je upravují. Ředitelé obou institucí musí Národní univerzitní radě (CNU) urychleně a řádně předat informace o studentech, učitelích, učebních plánech atd. a CNU zařídí přemístění studentů z těchto univerzit na instituce pod ni spadající. Movitý a nemovitý majetek univerzit bude podle ministerské dohody také převeden jménem státu Nikaragua.

Zrušení se týká studentů a kampusů Katolické univerzity Jana Pavla II. v Managui, Juigalpa Chontales, Matagalpě a Granadě, stejně jako UCAN a jejích poboček v Lenu, Chinandegě, Estel, Juigalpa Chontales, Masaye a Matagalpě.

"Zrušení Univerzity Jana Pavla II. nepoškozuje pouze nikaragujskou katolickou církev a studenty, ale i rodiny z komunit v okolí univerzity, které tam své děti vodily nejen na výuku, ale dostávaly tam i jídlo, " uvedla na svém twitterovém účtu právnička a analytička Martha Patricia Molina pod hashtagem #SosNicaragua.

Univerzita Jana Pavla II. vydala 8. března prohlášení k tomto vládnímu opatření. "Jménem našich orgánů oznamujeme, že jsme s velkým překvapením a hlubokým zármutkem přijali zprávu o zrušení našeho právního statusu," píše univerzita v prohlášení a uvádí, že bude postupovat podle pokynů stanovených vládním nařízením. "Budeme v nepřetržitém kontaktu s naší studentskou komunitou a budeme ji informovat o postupech, které je třeba dodržet při řádném převodu naší (univerzity) na příslušné orgány," uvádí se dále v prohlášení. Univerzita své prohlášení uzavřela povzbuzením: "Bůh je Pánem našich dějin, i v nejnepříznivějších chvílích nás podporoval a bude podporovat i nadále."

V textu ministerské dohody bylo rovněž oznámeno zrušení právního statusu Mariánské nadace pro boj proti rakovině a zrušení dobrovolným rozpuštěním diecézní asociace Caritas Jinotega.

Tento článek zveřejnila ACI Prensa, španělskojazyčný zpravodajský partner CNA.

Pronásledování křesťanů

image:Image Po stopách apoštola Pavla
Po stopách apoštola Pavla Veronika Čepelková
image:Image Puzzle mini - Zdrávas Maria