Kardinál Koch na Slovensku u příležitosti výročí protikomunistických protestů

Autor: Joseph Tulloch Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 3. 2023, 16.25

Kardinál Kurt Koch je od 27. do 30. března na Slovensku na oslavách výročí tzv. Svíčkové demonstrace. Při slavnostní bohoslužbě políti věnec k uctění památky této protikomunistické akce, kterou zorganizovali katoličtí disidenti.

image:Image 27/source/orig/26181_22450_0_844.jpeg
Kardinál při návštěvě Košic

Protest, který 25. března 1988 zorganizoval katolický disident František Mikloško, byl prvním masovým veřejným projevem odporu proti komunismu v bývalém Československu od 60. let 20. století a byl všeobecně považován za předzvěst sametové revoluce z následujícího roku, která ukončila čtyřicetiletou diktaturu.

Během své návštěvy se kardinál Koch, který stojí v čele vatikánského dikasteria pro podporu jednoty křesťanů, setká s náboženskými představiteli různých slovenských křesťanských církví a také s politickými představiteli, včetně slovenského premiéra Eduarda Hegera.

Program návštěvy

První zastávkou kardinála v zemi byly východoslovenské Košice, kde se zdržel jeden a půl dne. Během pobytu navštívil pravoslavnou, latinskokatolickou a řeckokatolickou katedrálu a setkal se s představiteli jednotlivých církví. Na programu bylo také setkání s primátorem Košic a návštěva svatyně v Klokočově a Muzea obětí komunismu.

Dnes, 29. března, kardinál Koch odcestoval do Prešova, kde navštívil tamní univerzitu. Během pobytu se setká také s metropolitou Ratislavem, primasem české a slovenské pravoslavné církve, a s premiérem Eduardem Hegerem. Po těchto setkáních odcestuje do Bratislavy, hlavního města Slovenska.

Zítra, ve čtvrtek 30. března, se kardinál zúčastní slavnostní akce u příležitosti 35. výročí Svíčkové demonstrace. Slavnost uvede Anna Záborská, poslankyně slovenského parlamentu a vládní zmocněnkyně pro náboženskou svobodu.

Poté se kardinál Koch zúčastní zasedání Slovenské ekumenické rady a sympozia o židovsko-křesťanských vztazích a večer odcestuje zpět do Říma.

Svíčková demonstrace

Dne 25. března 1988 se na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě sešlo asi pět tisíc demonstrantů se svíčkami v rukou, kteří protestovali proti represím československé vlády vůči církvi. Pokojnou demonstraci násilně potlačila policie, která nejprve použila vodní děla a poté na shromážděné zaútočila obušky a holemi.  Protest, na jehož organizaci se podílel i Vatikánský rozhlas, se stal významným momentem slovenských dějin a často se mu připisuje vliv na sametovou revoluci v následujícím roce.

Pronásledování křesťanů Osobnosti

image:Image Malá filosofie člověka