Diktatura v Nikaragui zadržuje více než 500 tisíc dolarů darovaných církvi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 6. 2023, 14.18

Nedávné vyšetřování nikaragujských novin El Confidencial odhalilo, že diktátorský režim Daniela Ortegy zadržel více než půl milionu dolarů, které církvi darovala americká organizace pro humanitární pomoc Catholic Relief Services (CRS).

image:Image 34/source/orig/33277_esteli.jpg

Nezávislá média 2. června informovala, že podle zdrojů s vazbami na diecézi, byl dar ve výši 563 206 dolarů agenturou CRS legálně poskytnut charitativní organizaci Estelí Caritas. Charita, jejíž právní subjektivita byla 7. února 2022 zrušena Národním shromážděním, souhlasila s celkovým darováním peněz diecézi Estelí, jejímž apoštolským administrátorem je v současnosti biskup Rolando Álvarez, který byl letos v únoru nespravedlivě odsouzen k 26 letům a čtyřem měsícům vězení, režim jej obvinil z velezrady.

Deník také uvedl, že kromě toho, že režim peníze zadržuje, bylo v této kauze, v rámci údajného vyšetřování praní špinavých peněz, zatčeno osm lidí z diecéze. "Obvinění je neopodstatněné, protože finanční prostředky jsou čisté, patří diecézi Estelí a diecéze rozhoduje o tom, na co budou peníze použity," uvádí se v listu El Confidencial.

K zatčení došlo poté, co nikaragujská policie 27. května zablokovala bankovní účty církve v zemi a později ji obvinila z praní špinavých peněz. Režim tvrdí, že našel statisíce dolarů ukrytých v zařízeních různých diecézí včetně Matagalpy a Estelí, kde je uvězněný Álvarez biskupem, respektive apoštolským administrátorem.

Obránci lidských práv však uvedli, že tato obvinění nejsou podložená. "Doufáme, že příslušné orgány po vyjasnění situace pozastaví předběžná opatření a zadržení se vrátí ke své práci pro rozvoj naší milované Nikaraguy," uvedly zdroje z diecéze.

Zdroj: CNA

Pronásledování křesťanů