Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Diktatura v Nikaragui zadržuje více než 500 tisíc dolarů darovaných církvi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 6. 2023, 14.18
TiskTisk

Nedávné vyšetřování nikaragujských novin El Confidencial odhalilo, že diktátorský režim Daniela Ortegy zadržel více než půl milionu dolarů, které církvi darovala americká organizace pro humanitární pomoc Catholic Relief Services (CRS).

image:Image 34/source/orig/33277_esteli.jpg

Nezávislá média 2. června informovala, že podle zdrojů s vazbami na diecézi, byl dar ve výši 563 206 dolarů agenturou CRS legálně poskytnut charitativní organizaci Estelí Caritas. Charita, jejíž právní subjektivita byla 7. února 2022 zrušena Národním shromážděním, souhlasila s celkovým darováním peněz diecézi Estelí, jejímž apoštolským administrátorem je v současnosti biskup Rolando Álvarez, který byl letos v únoru nespravedlivě odsouzen k 26 letům a čtyřem měsícům vězení, režim jej obvinil z velezrady. 

Deník také uvedl, že kromě toho, že režim peníze zadržuje, bylo v této kauze, v rámci údajného vyšetřování praní špinavých peněz, zatčeno osm lidí z diecéze. "Obvinění je neopodstatněné, protože finanční prostředky jsou čisté, patří diecézi Estelí a diecéze rozhoduje o tom, na co budou peníze použity," uvádí se v listu El Confidencial.

K zatčení došlo poté, co nikaragujská policie 27. května zablokovala bankovní účty církve v zemi a později ji obvinila z praní špinavých peněz. Režim tvrdí, že našel statisíce dolarů ukrytých v zařízeních různých diecézí včetně Matagalpy a Estelí, kde je uvězněný Álvarez biskupem, respektive apoštolským administrátorem.

Obránci lidských práv však uvedli, že tato obvinění nejsou podložená. "Doufáme, že příslušné orgány po vyjasnění situace pozastaví předběžná opatření a zadržení se vrátí ke své práci pro rozvoj naší milované Nikaraguy," uvedly zdroje z diecéze.

Zdroj: CNA

Focusy

Pronásledování křesťanů

Mohlo by vás zajímat

image:Image Katechismus duchovního života
Katechismus duchovního života Robert Sarah
Cena: 378 Kč
image:Image Odpor a odevzdání
Odpor a odevzdání Dietrich Bonhoeffer
Cena: 448 Kč
image:Image Boží wifina
Boží wifina
Cena: 207 Kč
image:Image Ukřižovaný Bůh
Ukřižovaný Bůh Jürgen Moltmann
Cena: 441 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou