Kardinál Hollerich požaduje propuštění biskupa Rolanda a dalších zadržovaných v Nikaragui

Autor: Johana Bronková Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 2. 2023, 7.49

Evropští biskupové vyjádřili solidaritu katolické církvi v Nikaragui. Předseda COMECE (Komise biskupských konferencí Evropské unie ) kardinál Hollerich apeluje na tamní vládu: "Propusťte biskupa Rolanda Álvareze a další zadržené".

image:Image 24/source/orig/23600_monsenor-rolando-alvarez.jpg
Wikimedia Commons

V dopise zaslaném v pondělí 6. února předsedovi tamní biskupské konference mons. Carlosi Enriquemu Herrerovi Gutiérrezovi OFM, předsedovi, kardinál Jean-Claude Hollerich vyjadřuje blízkost a solidaritu tamní katolické církvi, která čelí systematickému pronásledování ze strany veřejných orgánů.

Od srpna 2022 je biskup Rolando Álvarez a řada duchovních a věřících v Nikaragui ve vazbě a postupně jsou souzeni na základě falešných obvinění ze spiknutí proti národní integritě a z šíření falešných zpráv. Prvním z odsouzených kněží se v minulých dnech stal P. Óscar Danilo Benavidez Dávila, kterého soud probíhající za zavřenými dveřmi poslal do vězení na deset let. Kromě toho mu byla uložena pokuta ve výši téměř 50 000 cordobas, což je téměř 1 400 USD. Obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat. Stejná obvinění jsou vznesena i proti biskupovi Rolandu Álvarezovi. Před soudem má stanout 28. března.

"Pozorně sledujeme vývoj situace v Nikaragui, poznamenané pronásledováním katolické církve a jejích věřících. Jako biskupové COMECE - stojí v dopise - jsme odhodláni podporovat svobodu, demokracii a spravedlnost v Nikaragui prostřednictvím pravidelného dialogu se zástupci institucí EU".

Nikaragujský prezident Daniel Ortega označuje biskupy za teroristy. Duchovní se snažili o zprostředkování dialogu a podporovali lidové protesty. Reakcí státního aparátu bylo zpřísnění režimu a zahájení otevřeného boje proti jakékoli formě opozice. Současné procesy s kněžími kritickými vůči úřadům jsou dalším krokem k utužení kurzu. Řada členů opozice musela již dříve odejít do exilu. V roce 2022 vláda vyhostila apoštolského nuncia arcibiskupa Waldemara Stanislawa Sommertaga a 18 řeholnic z kongregace Misionářek lásky. Uvěznila také sedm kněží a dva spolupracovníky v diecézi Matagalpa, uzavřela devět katolických rozhlasových stanic, vyřadila tři katolické kanály z předplaceného televizního vysílání a zamezila procesím a poutím.

Pronásledování křesťanů Biskupové

image:Image Žijeme v době papeže Františka