Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Diktatura v Nikaragui zatkla kněze, který se modlil za vězněného biskupa Álvareze

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 9. 2023, 11.34
TiskTisk

Večer 8. září nikaragujský režim unesl kněze, který nedávno požádal o modlitby za uvězněného biskupa Álvareze. Místo jeho pobytu ani jiný důvod k zatčení není znám.

image:Image 41/source/orig/40726_monsenor-rolando-alvarez.jpg
biskup Roland Álvarez z Matagalpy
Wikimedia Commons

Právnička a badatelka Martha Patricia Molina obvinila nikaragujský režim, že unesl P. Osmana Josa Amadora Guillna za to, že žádal o modlitby za biskupa z Matagalpy Rolanda ÁIvareze. Biskup si v únoru začal odpykávat více než 26letý trest vězení za vlastizradu..

Latinskoameričtí obhájci lidských práv používají pro svévolné zatčení bez jakéhokoli právního opodstatnění termín unesený. Ve zprávě zaslané agentuře  ACI Prensa, Molina, autorka zprávy Nicaragua: Pronásledovaná církev? uvedla, že kněz byl unesen sandinistickou policií v noci 8. září. "Neexistoval žádný soudní příkaz, který by odůvodňoval jeho zatčení. Místo jeho pobytu není známo. Nedávno požádal o modlitby za biskupa Rolanda ÁIvareze, a proto ho unesli," napsala.

Podle nikaragujských médií zdroje z místní diecéze uvedly, že k únosu došlo kolem desáté hodiny večer, kdy do katolického kostela, kde se scházeli duchovní, vtrhla skupina policistů. Kněz byl posledním ředitelem diecézní charity, než jej sandinistický režim v únoru 2022 zavřel.

Právnička Molina se obává, že unesený kněz bude zapleten do případu dvou kněží, kteří byli zatčeni v květnu. Podle místního tisku jsou vyšetřováni v souvislosti s administrativními záležitostmi zaniklé diecézní Charity a v současné době se nacházejí v Managui.

Kněží jsou pod dohledem

V srpnovém prohlášení pro ACI Prensa právnička vysvětlila, že v Nikaragui jsou farnosti 24 hodin denně sledovány infiltrátory režimu. Homilie kněží jsou neustále nahrávány a odesílány do takzvané El Carmen, což je místo, kde žije diktátorský pár Ortega-Murillo a kde jsou kázání farářů analyzována. Právnička také uvedla, že sandinistický režim zakázal zmiňovat biskupa Rolanda Ivareze při mších a modlitbách.

Skupiny laiků, kněží a seminaristé se tajně modlí za biskupa, protože kdokoli se o něm zmíní v homilii či při mši, je okamžitě navštíven policií a může být i zatčen.

Zdroj: CNA

Focusy

Pronásledování křesťanů

Mohlo by vás zajímat

image:Image Jezovita Balbinus
Jezovita Balbinus Stanislav Komárek
Cena: 256 Kč
image:Image Blázinec je před branou
Blázinec je před branou Max Kašparů, Jan Paulas
Cena: 314 Kč
image:Image Tischnerova abeceda
Tischnerova abeceda Józef Tischner
Cena: 279 Kč
image:Image Savcem z milosti Boží
Savcem z milosti Boží Ulrich Lüke
Cena: 358 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou