Díky podpoře papežské nadace mohou stovky škol v Libanonu zahájit školní rok

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 9. 2022, 11.01

Více než 30 tisíc libanonských školáků podporuje mezinárodní organizace Církev v nouzi v tomto školním roce. S balíčkem pomoci v hodnotě téměř 2,3 milionu amerických dolarů umožňuje opětovné zahájení provozu téměř 200 libanonských škol. Vedle dětí z této podpory čerpá také kolem 6 tisíc učitelů. Nejnovější údaje dnes zveřejnila Církev v nouzi, která je od roku 2011 papežskou nadací.

image:Image 17/source/orig/16153_church-in-need.png

Kromě stipendií pro učitele a pomoci rodinám se školními dětmi by peníze byly použity na instalaci solárních panelů na katolických školách a financování školních materiálů. Podle organizace by mnoho škol v Libanonu kvůli vážné hospodářské krizi nemohlo po letních prázdninách samo obnovit výuku. Uvedla také, že každé desáté dítě muselo v posledním školním roce ukončit školní docházku, protože jeho rodiče už neměli finanční prostředky nebo ze země emigrovali.

Šestimilionová blízkovýchodní země se v posledních letech nachází ve vážné politické a hospodářské krizi, kterou Světová banka označila za nejhlubší v tomto století. Tamní měna za poslední dva roky ztratila 90 procent hodnoty. Stát už není schopný plnit základní funkce, takže lidé nedosáhnou na životně důležité služby, proto Libanon masově opouštějí. Mezi emigranty jsou z velké části právě křesťané. Jak řekl generální tajemník Církve v nouzi Philipp Ozores, podpora libanonských škol je způsobem, jak v zemi křesťanské obyvatelstvo udržet. Podle údajů organizace navštěvuje nyní v Libanonu 185 000 křesťanských a muslimských studentů do 18 let zhruba 250 katolických škol.

Mezinárodní organizace Církev v nouzi (Aid to the Church in Need, německy Kirche in Not) vznikla v roce 1947. Jejím cílem je „pomáhat, aby církev mohla pomáhat“. Ročně podporuje kolem 5 tisíc projektů ve 140 zemích světa. Její příjmy závisí výhradně na darech individuálních dárců.

Zdroj: Kathpress, www.acnuk.org

Pronásledování křesťanů Církevní školství