Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Dokument dokazuje, že řeholní sestry a bratři v Římě zachránili 3200 Židů před nacisty

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 9. 2023, 9.59
TiskTisk

V archivu Papežského biblického institutu v Římě byla znovu objevena dosud nepublikovaná dokumentace, která obsahuje seznam převážně židovských osob, které se na útěku před nacistickým pronásledováním ukrývaly v katolických institucích v Římě.

image:Image 41/source/orig/40354_pontificio-instituto-biblico-de-roma-mesa-de-trabajo-1-mesa-de-trabajo-1.png
Papežský biblický institut v Římě

Seznam 100 ženských a 55 mužských řeholních kongregací, které nabízely přístřeší, spolu s počty osob, které v nich byly ubytovány, zveřejnil historik Renzo de Felice již v roce 1961, ale kompletní dokumentace byla považována za ztracenou. Nově objevené seznamy se týkají více než 4 300 osob, z nichž 3 600 je identifikováno jménem. Srovnání s dokumenty uloženými v archivu římské židovské obce ukazuje, že 3 200 osob byli zcela jistě Židé. O těchto lidech je známo, kde byli ukryti a za určitých okolností i kde žili před pronásledováním. Dokumentace tak významně rozšiřuje informace o historii záchrany Židů v kontextu katolických institucí v Římě. Z důvodu ochrany soukromí je přístup k dokumentu v současné době omezen. Dokument byl představen na semináři, který se konal 7. září 2023 v Museo della Shoah v Římě.

Tuto znovuobjevenou dokumentaci sestavil italský jezuita P. Gozzolino Birolo mezi červnem 1944 a jarem 1945, bezprostředně po osvobození Říma spojenci. Birolo byl ekonom Papežského biblického institutu od roku 1930 až do své smrti v červnu 1945. Rektorem institutu byl v tomto období německý jezuita P. Augustin Bea, který byl v roce 1959 jmenován kardinálem a proslul svým angažmá v židovsko-katolickém dialogu, které se projevilo zejména v dokumentu Druhého vatikánského koncilu Nostra aetate.

Na studiu nových dokumentů se podílejí historici Claudio Procaccia, ředitel kulturního oddělení Židovské obce v Římě, Grazia Loparco z Papežské fakulty pedagogických věd Auxilium, Paul Oberholzer z Gregoriánské univerzity a Iael Nidam-Orvieto, ředitel Mezinárodního institutu pro výzkum holocaustu. Výzkum koordinoval Dominik Markl (Papežský biblický institut a Univerzita v Innsbrucku) spolu s rektorem Papežského biblického institutu, kanadským jezuitou Michaelem Kolarcikem. Řím byl nacisty okupován devět měsíců, od 10. září 1943 až do osvobození města spojeneckými vojsky 4. června 1944. Během této doby došlo v důsledku pronásledování Židů mimo jiné k deportaci a vyvraždění téměř 2 000 osob, včetně stovek dětí a mladistvých, z komunity přibližně 10 000 až 15 000 Židů v Římě.

Zdroj: Zenit

Focusy

Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou