Duchovní impulz ke 4. neděli postní: Laetare Ierusalem! Raduj se Jeruzaléme!

Autor: Filip Kohut Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace10. 3. 2024, 15.53

Laetare Ierusalem! Raduj se Jeruzaléme! Slyšíme dnes ve vstupní antifoně. Dnes, 10. března 2024, je neděle radosti. A máme proč se radovat. Vždyť Milostí jsme spaseni. Jsme spojeni s Ježíšem, a proto nám milosrdný Bůh vykázal místo v nebi, jak píše sv. Pavel v dnešním čtení.

image:Image 53/source/orig/52796_dsc08422-1.jpg
Foto: Člověk a Víra

Naše radost může být o to větší, když si uvědomíme, že spásu jsme nezískali pro naše skutky. Řekněme si upřímně-kdo z nás by obstál, kdyby spása záležela na našich skutcích?

To, co potřebujeme ke spáse je víra. Víra v jednorozeného Syna, kterého Bůh poslal na svět z lásky k nám. Neposlal ho proto, aby svět odsoudil, ale aby skrze něho byl svět spasen, a to je další důvod k radosti. I v tomto případě se do popředí dostává víra v Syna, neboť ten, kdo věří, odsouzen nebude, kdo nevěří, už odsouzen je.

V čem však záleží tento soud? V poznání pravdy, která nás osvobodí. Protože kdo jedná dobře, jde ke Světlu, aby bylo vidět, že jeho skutky jsou vykonány v Bohu. Kdo jedná špatně, nejde ke Světlu, aby jeho skutky nebyly odhaleny. Nechme se tedy v této postní době, v tuto radostnou neděli osvobodit pravdou. Zkoumejme svá srdce. Máme raději světlo než tmu? Jednáme podle pravdy? Kráčíme postní dobou opravdu ke Světlu? Chceme, aby se ukázalo, že naše skutky jsou vykonány v Bohu? Nebo se bojíme, že naše skutky budou odhaleny?

Prosme tedy Boha, aby nás v této postní době ozářil svým světlem a ukázal nám pravdu o nás. Z poznání pravdy, která má zdroj v Duchu Svatém totiž pramení veliká radost.

Připravil: Filip Kohut, bohoslovec arcibiskupského olomouckého kněžského semináře

Půst a Velikonoce Život z víry

image:Image Půst a Velikonoce pro nejmenší