Dva katoličtí kněží uneseni v Nigérii

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 7. 2022, 15.22

Nigerijská katolická diecéze Kafanchan žádá o modlitby pro dva kněze, kteří byli v pátek večer uneseni.

image:Image 15/source/orig/14331_11206_0_28-pm.png

Otec John Mark Cheitnum a otec Denatus Cleopas byli uneseni 15. července kolem 17:45 na faře katolického kostela Krista Krále ve městě Lere na severu Nigérie ve státě Kaduna.

"Kéž Ježíš, ukřižovaný na kříži, vyslyší naše modlitby a urychlí bezpodmínečné propuštění svých kněží a všech dalších unesených osob," napsal otec Emmanuel Uchechukwu Okolo v prohlášení pro agenturu CNA.

Okolo, který působí jako kancléř diecéze Kafanchan, uvedl, že diecéze žádá lidi, aby se modlili za rychlé a bezpečné propuštění unesených kněží. "Využijeme všechny legitimní prostředky, abychom zajistili jejich rychlé a bezpečné propuštění," uvedl.

Podle údajů katolické neziskové organizace Aid to the Church in Need bylo v Nigérii v červenci uneseno nejméně sedm katolických kněží. Nejnovější únos zvýšil celkový počet na 20 nigerijských kněží unesených od začátku roku 2022. Tři z těchto kněží byli zabiti.

Bezpečnostní expert David Otto, ředitel Ženevského centra pro africkou bezpečnost a strategická studia se sídlem ve švýcarské Ženevě, řekl agentuře CNA, že podle shody bezpečnostních expertů v jeho skupině se katolická církev stala terčem útoku, protože platila vysoké výkupné požadované bandity, které může dosahovat až 200 000 dolarů a více.

Biskup Jude Arogundade z Onda v jihozápadní Nigérii, kde dosud nezadržení ozbrojenci 4. června zabili nejméně 40 lidí, kteří se zúčastnili svatodušní mše v Owo, se domnívá, že katolická církev v Nigérii je hrozbou a zároveň strategickým cílem pro radikalizované muslimské pastevce Fulani a islámské teroristické skupiny, které využívají násilí k destabilizaci Nigérie.

Zejména nigerijský stát Kaduna byl britskou nadací pro lidská práva Christian Solidarity Worldwide označen za "epicentrum únosů a násilí ze strany nestátních subjektů" v Nigérii. Zpráva americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu z roku 2022 uvádí šest útoků na kostely ve státě Kaduna v roce 2021.

Katoličtí kněží v kadunské arcidiecézi uspořádali koncem června na pohřbu zabitého kněze protest proti násilí páchanému na křesťanech v Nigérii.

Nigerijské diecézní sdružení katolických kněží vyzvalo kněze, aby navzdory nebezpečné bezpečnostní situaci dodržovali týden modliteb, půstu, eucharistické adorace a recitace růžence, které jim mají pomoci v jejich službě.

"Naší povinností je klást před Boží oltář vděčnost, starosti, obavy a prosby věřících i naše. Jsme zastánci míru a ochrany života," uvádí se v prohlášení kněžského sdružení.

"Byli jsme povoláni a posláni, abychom hlásali radostnou zvěst chudým, dávali svobodu zajatým, osvobozovali utlačované, uzdravovali zlomené v srdci, obvazovali rány a dále. Toto povolání jsme plnili a budeme plnit i nadále."

Pronásledování křesťanů

image:Image Bratr František