Ekumenická porota 56. MFF Karlovy Vary ocenila bulharský dokument Okresní nemocnice

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Domácí
Datum publikace12. 7. 2022, 10.38

Ekumenická porota 56. MFF Karlovy Vary udělila svoji hlavní cenu dokumentárnímu filmu Okresní nemocnice, který zachycuje život lékařů i pacientů během covidové pandemie.

image:Image 15/source/orig/14231_a-provincial-hospital-2.jpg
Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

V sobotu skončil 56. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a ještě před udílením hlavních cen svého vítěze vyhlásila také ekumenická porota. Ta se rozhodla ocenit jediného zástupce dokumentárního filmu v soutěži, která čítala celkem 12 snímků.

Cenu ekumenické poroty získal bulharský dokumentnární film Okresní nemocnice (režie Ilian Metevi, Ivan Chertov a Zlatina Tenevová, Bulharsko/Německo, 2022) zachycující dění v jedné okresní nemocnici na západě Bulharska během covidové pandemie.

Porota k ocenění vydala následující zdůvodnění:

“Oceněný snímek se odehrává v okresní nemocnici v západním Bulharsku během pandemie koronaviru. Režisérům se velmi citlivým pozorováním podařilo zachytit fragmenty situací, v nichž se odráží celé spektrum lidského života. Porota oceňuje, jak snímek zrcadlí schopnost nemocničního personálu být pro pacienty k dispozici nejen odborně ale i lidsky, dávat jim naději a vykonávat svoji profesi s unikátní vnitřní silou a nezřídka kdy také s humorem. A to vše navzdory značně omezenému nemocničnímu vybavení i navzdory utrpení způsobenému samotnou nemocí COVID-19.”

Role ekumenických porot na filmových festivalech

Ekumenické poroty působí na významných filmových festivalech po celém světě. Porota složená ze zástupců katolické a protestantských církví sleduje na MFF Karlovy Vary Hlavní soutěž od roku 1994 a svoji cenu uděluje podle jasných kritérií: vysoká umělecká úroveň filmu se musí snoubit s kladením podstatných otázek týkajících se života člověka v současném světě. Hodnoty, které film vyjadřuje, musí být v souladu s hodnotami evangelia. Porota sleduje etický, filozofický, duchovní i sociální rozměr filmu a jeho sílu zapůsobit na vnímavost diváků. Členy ekumenických porot jsou filmoví kritici, religionisté či duchovní, ale také filmoví tvůrci a další křesťané se zájmem o film a média.

Členové ekumenické poroty 56. MFF Karlovy Vary:

Théo Péporté, Lucembursko - bývalý mluvčí katolické církve v Lucembursku

Veronika Lišková, Česká republika - filmová režisérka