Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Emeritní biskup František Radkovský byl před 30 lety jmenován plzeňským biskupem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Plzeňská diecéze
Datum publikace31. 5. 2023, 8.00
TiskTisk

Emeritní plzeňský biskup František Radkovský byl před 30 lety, 31. května 1993, jmenován prvním biskupem diecéze plzeňské, nově zřízené papežem Janem Pavlem II. Jejího řízení se ujal 10. července 1993.

image:Image 32/source/orig/31674_frantisek-radkovsky.png

František Radkovský se narodil 3. října 1939 v Třešti na Jihlavsku. Po maturitě na Jedenáctileté střední škole v Telči začal v roce 1957 studovat na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Specializoval se na matematickou statistiku a promoval v roce 1962.

V letech 1962-1964 vykonával základní vojenskou službu na východním Slovensku, poté pracoval jako matematický statistik ve Státním výzkumném ústavu pro výzkum automatizace sklářského průmyslu a později v Pedagogickém ústavu ČSAV, kde se podílel na přípravě modernizace výuky matematiky.

V roce 1966 nastoupil do kněžského semináře a začal studovat na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Kněžské svěcení přijal v Praze 27. června 1970. Po vysvěcení působil dva roky jako kaplan v Mariánských Lázních a od roku 1972 byl duchovním správcem Římskokatolické farnosti Povýšení sv. Kříže ve Františkových Lázních.

Dne 17. března 1990 byl papežem Janem Pavlem II. jmenován titulárním biskupem agarským a pomocným biskupem pražským. Biskupské svěcení přijal v Praze z rukou pražského arcibiskupa kardinála ThDr. Františka Tomáška 7. dubna 1990. Za biskupské heslo si zvolil slova z 1. listu apoštola Jana: „Uvěřili jsme v lásku“.

Prvním biskupem diecéze plzeňské, nově zřízené papežem Janem Pavlem II., byl jmenován 31. května 1993 a 10. července 1993 se ujal jejího řízení. Papež František přijal jeho rezignaci na tento úřad 12. února 2016, kdy jako nového biskupa plzeňské diecéze jmenoval papež František Tomáše Holuba.

Od založení Biskupské konference ČSFR byl jejím generálním sekretářem. Tuto funkci zastával i po rozdělení státu a vzniku České biskupské konference až do 7. července 1993.  Při České biskupské konferenci byl dlouhá léta odpovědný za laiky a ekumenismus.

Focusy

Osobnosti Biskupové

Mohlo by vás zajímat

image:Image Náš kardinál: jihočeské vzpomínky na Milostava Vlka
Náš kardinál: jihočeské vzpomínky na Milostava Vlka Radek Gális
Cena: 201 Kč
image:Image Modrá krev
Modrá krev Alena Činčerová, Barbora Jarošová Kinská
Cena: 422 Kč
image:Image Vychoval mě gangster
Vychoval mě gangster Pere René-Luc
Cena: 179 Kč
image:Image Zneklidňující Simone Weilová
Zneklidňující Simone Weilová Robert Zaretsky
Cena: 313 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou