Evropský parlament se postavil za katolickou církev v Nikaragui

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 9. 2022, 15.20

Evropský parlament důrazně odsoudil zatčení nikaragujského biskupa Rolanda Álvareze a vyzval k jeho okamžitému propuštění. V rezoluci, kterou včera ve Štrasburku přijali velkou většinou, europoslanci vyjádřili politování nad aktuální situací v středoamerické Nikaragui, jejíž vláda stupňuje represe vůči katolické církvi, zástupcům opozice, obráncům lidských práv i dalším skupinám občanské společnosti.

image:Image 17/source/orig/16495_lvarez-nikaragua.jpeg
Foto: Vatican News

Odsoudili také na březnové vyhoštění papežského nuncia arcibiskupa Waldemara Sommertaga a četné další represe proti katolické církvi. 55letý biskup z Managalpy Rolando Álvarez patří k předním veřejným kritikům nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy. Často poukazoval na porušování lidských práv a pronásledování církve ze strany režimu. Na počátku letošního srpna byl biskup vládou internován a nadále zůstává v domácím vězení. K jeho situaci se veřejně vyjádřil také papež František.

Europarlament nyní Ortegův režim vyzval, aby neprodleně umožnil vstup do země mezinárodním organizacím včetně zástupců OSN, kteří by monitorovali situaci v oblasti lidských práv a zahájili národní dialog s cílem krizi v zemi vyřešit. Poslanci také vyzvali k většímu diplomatickému tlaku a k přešetření situace v zemi Mezinárodním trestním soudem.

V hospodářské a politické krizi, která v Nikaragui trvá od roku 2018, katolická církev opakovaně kritizuje porušování lidských práv ze strany státu. Autoritářská Ortegova vláda označila biskupy za "teroristy" a "spiklence". Vedle vyhoštění apoštolského nuncia musely Nikaraguu opustit také některé církevní organizace a řády. Úřady rovněž zastavily vysílání několika katolických rozhlasových stanic.

Zdroj: Vatican News, Kathpress

Pronásledování křesťanů

image:Image Poutní místa Česka I
Poutní místa Česka I Michal Bařinka