Papež pozdravil dvě nigerijské ženy, bývalé zajatkyně skupiny Boko Haram

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 3. 2023, 17.23

Při středeční generální audienci, na kterou symbolicky připadl Mezinárodní den žen, papež František požehnal dvěma mladým nigerijským ženám, kterým se podařilo uniknout ozbrojencům skupiny Boko Haram.

image:Image 26/source/orig/25057_21938_0_563.jpeg
Setkání s papežem Františkem při generální audienci
Vatican News

Janadě Marcus je dvaadvacet let, Maryamě Joseph pouhých sedmnáct. „Pro obě dívky bylo setkání s papežem symbolickým usmířením s minulostí a také nadějí v budoucnost“, uvedl pro vatikánský deník Osservatore Romano P. Joseph Bature Fidelis z diecéze Maiduguri, hlavního města spolkového státu Borno na severovýchodě Nigérie.

Otec Joseph řídí v Maiduguri Trauma centrum, zařízení vybudované s pomocí papežské nadace Církev v nouzi pro oběti Boko Haram, kde tým odborníků pomáhá a ošetřuje oběti násilí. V tomto středisku dnes žijí obě dívky.

„Janadu ozbrojenci několikrát unesli a mučili“, vypráví kněz. „K prvnímu únosu došlo, když podstoupila operaci: unesli ji přímo z nemocničního lůžka. Jakmile byla Janada na svobodě, byla unesena znovu a tentokrát tím nejdramatičtějším způsobem: stala se svědkem vraždy svého otce. V listopadu 2020 byla znovu unesena a poté ji provdali za neznámého muže.“

Maryamu unesli ozbrojenci v roce 2013 spolu s dalšími 21 lidmi, když jí ještě nebylo ani osm let, a zůstala vězněna devět let. Dva její bratři byli rovněž uneseni a drženi ve stejném zajateckém táboře. Jeden z nich byl zabit, druhý je stále v zajetí. Maryamu by po mnoha strastech (byla vězněna v kleci, týrána, mučena, utrpěla zranění nohy, když se pokusila utéct) měla začít studovat, ale nejprve se musí naučit číst a psát.

V tomto týdnu se obě dívky setkaly s novináři v sídle této papežské nadace v Římě a sdílely své příběhy díky podpoře otce Josepha Fidelise.

Pronásledování křesťanů Papež František

image:Image Vtělené Slovo II
Vtělené Slovo II Tomáš Akvinský
image:Image Úvod do Nového zákona
Úvod do Nového zákona Daniel Marguerat
image:Image Hlavní společné modlitby a mešní řád česky i latinsky
Hlavní společné modlitby a mešní řád česky i latinsky
image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre