Farnost Šilheřovice darovala zvony poutnímu kostelu ve Staré Vodě u Libavé

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace21. 7. 2022, 15.12

Kam s ním? Tato nerudovská otázka se vyrojila ve farnosti Šilheřovice v okamžiku, kdy po téměř 80 letech se do místního kostela navrátil barokní zvon Panna Maria a sv. Josef zrekvírovaný za II. světové války pro válečné účely III. Říše. Jednalo se totiž o složitou otázku, jak naložit se zvony, které od 70. let sloužily ve zvonici kostela namísto těch, jež byly za války zabavené a zničené.

image:Image 15/source/orig/14496_11441_0_098.jpg

Padaly různé návrhy: nechat sešrotovat, dát do depozitáře, nechat je jako turistickou atrakci v obci … Až se ozval benediktinský mnich, jenž se o zvony zajímá, ať už o ty šilheřovické či bohumínské a jiné, a vznesl dotaz, jak chce farnost se zvony naložit. A vyjádřil přání, jestli by nebylo možné tyto zvony darovat pro účely kostela sv. Anny a sv. Jakuba ve Staré Vodě u Libavé.

Zde se nachází poutní kostel ze 17. stol., který měli ve správě nejprve piaristé a později (v l. 1922-30) benediktini a obláti (v l. 1930-45). Tento chrám byl hojně navštěvován na jakubsko-anenské pouti a také sloužil místnímu obyvatelstvu, jež však bylo většinově německé a jež muselo po II. světové válce opustit území ČSR. Zaniklá obec a celé území pak bylo začleněno do Vojenského újezdu Libavá, kde se konaly různé vojenské manévry a kde sídlila posádka sovětské armády. Ta se neblaze podepsala na stavu poutního kostela – nápisy na vnitřních omítkách, prostřílená střecha, narušené zdivo, svěšené zvony a vyrabovaný veškerý mobiliář kostela.

Po r. 1990 se pod vedením skautů a Okrašlovacího spolku Lubavia začalo postupně s opravami poškozeného kostela a obnovou poutního místa. Kostel byl vyčleněn z Vojenského újezdu a zjednodušila se tak veškerá jednání o rekonstrukci poutního kostela a přilehlého areálu.

Výročí 100 let od příchodu benediktinů do Staré Vody se naplnilo prosbou jejich bratří, zda by farnost Šilheřovice nedarovala již nepoužívané ocelolitinové zvony pro poutní kostel. A tak po nezbytných jednáních a právních náležitostech se 25. června 2022 zvony Panna Maria a sv. Josef o váze 540 kg a sv. Barbora o váze 490 kg podařilo dopravit do Staré Vody, aby na konci letošního roku byly zavěšeny do zvonice poutního chrámu a sloužily na tomto místě všem poutníkům.

Za článek a fotografie děkujeme do Šilheřovic.

Autorem textu je P. Jakub Dominik Štefík, který se od 1. 7. stal farářem farnosti Stará Ves nad Ondřejinicí. Do 30. 6. 2022 byl duchovním správcem v Šilheřovicích.

Fotogalerie z přepravy zvonů ze Šilheřovic do Staré Vody u Libavé najdete na tomto odkazu

Na snímcích jsou přepravované zvony i loni navrácený zvon z Německa ve věži kostela Nanebevzetí Panny Marie v Šilheřovicích.

Život z víry

image:Image Náboženské otázky současnosti
Náboženské otázky současnosti Alain Besançon
image:Image Proměna farnosti
Proměna farnosti James Mallon
image:Image Proč pořád jen já?
Proč pořád jen já? Anselm Grün, Hsin-Ju Wu
image:Image Deník farářky