Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Finská křesťanská poslankyně byla zproštěna všech obvinění po procesu s biblickým tweetem

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 3. 2022, 16.28
TiskTisk

Ve středu byl vyhlášen rozsudek v ostře sledovaném procesu s finskou křesťanskou poslankyní. Soud v Helsinkách zprostil všech obvinění poslankyni, lékařku a matku pěti dětí Päivi Räsänenovou a Juhana Pohjolu, biskupa Evangelické luteránské misijní diecéze ve Finsku, po procesu o svobodě projevu, který vzbudil mezinárodní pozornost.

image:Image 10/source/orig/9877_6581_0_26.png

Finský soud 30. března v jednomyslném 28stránkovém rozsudku uvedl, že „okresnímu soudu nepřísluší vykládat biblické koncepce“.

Uvedl, že Räsänenová se snažila „bránit pojetí rodiny a manželství mezi mužem a ženou“. Pokud někteří lidé považují její výroky za urážlivé, uvedl soud, „pak musí existovat převažující společenský důvod pro zásah do svobody projevu a její omezení“.

Soud nařídil finskému státu zaplatit náklady řízení ve výši více než 60 000 eur (přes 66 000 USD).

Räsänenová řekla: „Jsem velmi vděčná, že soud uznal ohrožení svobody projevu a rozhodl v náš prospěch. Cítím, že mi po zproštění viny spadla z ramen tíha. Jsem vděčná za to, že jsem měla možnost postavit se za svobodu projevu, doufám, že tento rozsudek pomůže zabránit tomu, aby stejným utrpením museli projít i jiní.“

Obvinění proti dvaašedesátileté Räsänenové se týkala jejích výroků v letáku z roku 2004, jejího vystoupení v televizním pořadu v roce 2018 a příspěvku na Twitteru v roce 2019.

Generální prokuratura obvinila Räsänenovou, která v letech 2011-2015 zastávala funkci finské ministryně vnitra, z podněcování nenávisti vůči menšinové skupině s odůvodněním, že její výroky „mohly vyvolat nesnášenlivost, pohrdání a nenávist vůči homosexuálům“.

Obvinění proti Pohjolovi se týkalo jeho rozhodnutí vydat Räsänenové brožuru „Jako muže a ženu je stvořil“.

Räsänenová, která byla v letech 2004-2015 předsedkyní strany Křesťanští demokraté a je aktivní členkou finské luteránské církve. Zpochybnila však sponzorování akce LGBT pride v roce 2019 její církví. Dne 17. června 2019 se ve svém příspěvku na Twitteru zeptala, jak je toto sponzorování slučitelné s Biblí, a odkázala na fotografii biblické pasáže Římanům 1,24-27 na Instagramu. Text a obrázek zveřejnila také na Facebooku.

„Účelem (mého) tweetu nebylo v žádném případě urážet sexuální menšiny. Moje kritika byla zaměřena na vedení církve,“ řekla časopisu First Things. Při projednávání tweetu u soudu zdůraznila, že byl zaměřen na církevní představitele a týkal se důležitého tématu, kterému církev čelí.

Policie začala Räsänenovou vyšetřovat v roce 2019. Čelila několika policejním výslechům a na rozhodnutí generálního prokurátora musela čekat více než rok.

Mezinárodní luteránská rada označila stíhání Räsänenové a Pohjoly za „do nebe volající“: „Toto přesvědčení sdílí naprostá většina křesťanů všech národů, včetně katolíků a pravoslavných. Odsoudil by nás finský generální prokurátor všechny? Bude navíc finský stát riskovat vládní sankce ze strany jiných států na základě porušování základních lidských práv?“

Na adresu brožury, která popisuje homosexualitu jako „poruchu psychosexuálního vývoje“, Räsänenová u soudu uvedla, že byla požádána, aby napsala text, v němž by z pohledu své funkce političky, lékařky a křesťanky nastínila luteránské učení o sexualitě pro členy své církve.

Uvedla, že brožura byla vzhledem ke změnám ve výzkumu a legislativě od roku 2004 zastaralá. Měla by však podle ní stále existovat jako dokument svědčící o diskusích, které v té době probíhaly.

Před soudem se během procesu shromáždily davy příznivců. Americký pastor Andrew Brunson, který strávil dva roky ve vazbě v Turecku, přiletěl do Finska, aby Räsänenové předal modlitební slib podpory podepsaný křesťany z celého světa, který zorganizovala organizace Family Research Council.

Skupina amerických senátorů napsala 24. ledna dopis Rashadu Hussainovi, velvyslanci USA pro mezinárodní náboženskou svobodu, ve kterém vyjádřila znepokojení nad soudním procesem: „Jsme velmi znepokojeni tím, že použití finského zákona o nenávistných projevech se rovná sekulárnímu zákonu o rouhání. Mohl by otevřít dveře pro stíhání dalších zbožných křesťanů, muslimů, židů a stoupenců jiných vyznání za to, že veřejně vyjadřují své náboženské přesvědčení.“

Křesťanská právní skupina ADF International uvedla, že obžaloba ve své závěrečné řeči argumentovala tím, že slovo „hřích“ může být škodlivé. „Apoštol Pavel zde není souzen, ale Räsänen ano,“ uvedla obžaloba a vyzvala, aby byla obžalovaným udělená pokuta.

Räsänenová ve své obhajobě tvrdila, že rozsudek o vině by poškodil svobodu slova ve Finsku. Naznačila, že se tento proces stal teologickou debatou o otázce „co je hřích?“, což je podle ní pro soud nevhodné téma.

Obhajoba se odvolávala na rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve věci Handyside proti Spojenému království z roku 1976, podle něhož se svoboda projevu vztahuje i na myšlenky, které „urážejí, šokují nebo znepokojují stát nebo jakoukoli část obyvatelstva“.

Paul Coleman, výkonný ředitel ADF International, který byl přítomen prvnímu dni soudního procesu 24. ledna, se k tomu vyjádřil takto: „Tento den bych charakterizoval jako novodobou inkvizici nebo proces s kacíři, přičemž kacířství spočívalo v tom, že Päivi a biskup Juhana byli souzeni pro odpor vůči nové sexuální ortodoxii naší doby.“

Státní zástupce má nyní sedm dní na to, aby se rozhodl, zda podá odvolání.

Překlad: Eva Warausová

Focusy

Pronásledování křesťanů

Mohlo by vás zajímat

image:Image Proč máme strach ze smrti?
Proč máme strach ze smrti? Jana Sieberová
Cena: 107 Kč
image:Image Bůh je mrtev, nic není dovoleno
Bůh je mrtev, nic není dovoleno Tereza Matějčková
Cena: 359 Kč
image:Image Smysl, svoboda a odpovědnost
Smysl, svoboda a odpovědnost Viktor Emil Frankl
Cena: 178 Kč
image:Image Aramejský Otčenáš
Aramejský Otčenáš Neil Douglas-Klotz, Matthew Fox
Cena: 205 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou