Seminarista v Nigérii uhořel při nezdařeném pokusu o únos

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 9. 2023, 10.50

Nigerijský seminarista zemřel při útoku na farnost svatého Rafaela Fadana Kamantana v noci na čtvrtek 7. září. Pachateli činu byli údajně islamističtí fulanští ozbrojenci.

image:Image 41/source/orig/40580_ezgif-com-webp-to-jpg-6.jpg
ACN

25letý seminarista Na'aman Danlami zemřel, když 7. září islamističtí ozbrojenci přepadli farnost svatého Rafaela Fadana Kamantana a zapálili faru, uvedl tamější biskup.

"Útočníci chtěli unést faráře. Když se jim nepodařilo vniknout do jeho domu, zapálili ho. Dvěma kněžím se podařilo uprchnout, ale seminarista uvnitř uhořel," uvedl nigerijský biskup pro agenturu ACI. Dodal, že se nedovolali žádné pomoci ze strany vojenských sil, přestože se kontrolní stanoviště nachází jen kilometr od místa činu.

"Nigerijští občané nejsou chráněni. Bezpečnostní složky nám téměř nepomáhají," řekl biskup.

Smrt seminaristy označil za "strašnou ztrátu" a upozornil, že se jedná o druhou vraždu v diecézi, kterou zavinili fulanští ozbrojenci," uvedl biskup. V loňském roce byl unesen a brutálně zavražděn P. John Mark Cheitnum, ředitel komunikace diecéze Kafanchan.

ACN odsoudila vraždu seminaristy Danlamiho a spolu s ním únos dalšího seminaristy v Kaduně ze 7. září. Kadunský seminarista byl podle ACN unesen spolu se svým otcem.

ACN dále uvedla, že Nigérie je v posledních letech pro katolické duchovní obzvláště nebezpečnou zemí. V roce 2022 byli v této západoafrické zemi zabiti čtyři katoličtí kněží a 28 jich bylo uneseno. V roce 2023 se stalo obětí únosu již 14 duchovních.

Zdroj: CNA

Pronásledování křesťanů