Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Fotogalerie: Patnáctá Noc kostelů v ostravsko-opavské diecézi

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace5. 6. 2023, 14.00
TiskTisk

Přes 24,5 tisíce vstupů zaznamenali organizátoři Noci kostelů v Moravskoslezském kraji a na Jesenicku. V ostravsko-opavské diecézi se v pátek 2. června otevřelo přes 130 sakrálních staveb.

image:Image 33/source/orig/32744_24346_0_noc_kostelu_dorota_buzkova.jpg
Foto: Dorota Bužková, ČaV

Ať už si cestu do kostela zapojeného v Noci kostelů našlo v průběhu večera cestu pár desítek lidí nebo přes 1200 jako v případě frýdecké baziliky, program vždy neslo nadšení místních organizátorů. Někdo přišel cíleně na vystoupení dětí nebo hudební koncert, jiní oživili také prostor okolo kostela (např. v Ostravě-Přívozu), a tak mohli oslovit kolemjdoucí. Návštěvníci si našli cestu i na odlehlejší místa: třeba večerní návštěvu kaple na Gruni u Starých Hamer si nenechala ujít stovka lidí. Podobný počet vyšlapal také kopec ke kapli sv. Antonína na Prašivé.

Nejzápadněji položený sakrální objekt celé Noci kostelů v ostravsko-opavské diecézi byl bez nadsázky i nejpozoruhodnějším. Aniž bychom chtěli jakkoli podceňovat význam a krásu ostatních bohostánků zapojených do tohoto projektu, hřbitovní kostelík sv. Kříže v Javorníku je vskutku unikát. Nedávno objevené a zrestaurované nástěnné malby pokrývající celé kněžiště včetně stropu a velkou část lodi si nenechal ujít nespočet užaslých návštěvníků, obdivujících díla stará stovky let, přičemž nejstarší vyobrazení odhadovala jedna z provádějících kunsthistoriček na 13. století.

Kouzlo místa dýchlo a průběžně dýchalo na každého, ať už si prohlížel christologický cyklus na jedné ze stěn chrámové lodi, obrovitánskou postavu sv. Kryštofa vedle vítězného oblouku či podle zmíněné dámy vůbec nejstarší „kousek“ v kostelíku – v presbytáři namalované apoštoly. Lidi sem přijíždějící ze všech možných stran dost zaujal i pozůstatek někdejšího svatostánku zapuštěný do zdi v místě Ježíšova srdce, jiní zase obdivovali sytost barev výjevů a ještě jiní skutečnost, že některé malby se očividně překrývají, což je dokladem jejich rozdílného stáří. Skutečně byl na každém znát respekt vůči místu i vůči těm, kteří ho před dávnými staletími těmito skvostnými výjevy obdařili.

Ve Vidnavě se pak veřejnosti otevřely oba chrámy, jak ten zasvěcený sv. Kateřině, tak ten s patrociniem sv. Františka. V prvně jmenovaném podkreslovaly atmosféru z kůru varhany a zpěv, navíc zde měli návštěvníci možnost vystoupat na věž a podívat se do dalekého i blízkého okolí, třeba na již zmíněný kostel sv. Františka, načež do něj rovněž zavítat a dozvědět se něco o jeho historii.

V Petrovicích u Krnova zněly kostelem sv. Rocha flétny, jež skladbami vybranými speciálně pro tento večer rozezvučel soubor zobcových fléten Flautisti ze ZUŠ Franze Schuberta ve Zlatých Horách. Skladby si vyslechlo o poznání méně lidí, než navštívilo jiné kostely, což jim ale nijak neubíralo na působnosti, zvláště když zněly v prostorách prosycených znatelnou promodleností.


Focusy

Noc kostelů

Mohlo by vás zajímat

image:Image Vést jako Ježíš
Vést jako Ježíš Floyd McClung
Cena: 269 Kč
image:Image Dějiny jezuitské spirituality
Dějiny jezuitské spirituality Joseph de Guibert
Cena: 531 Kč
image:Image Kde farizejové udělali chybu
Kde farizejové udělali chybu Larry Osborne
Cena: 179 Kč
image:Image Křest
Křest Maria Campatelli
Cena: 144 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou