František: Mezi námi a těmi v nebi existuje nezničitelné pouto

Autor: Devin Watkins Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí,Videa a podcasty
Datum publikace2. 2. 2022, 15.13

Na pravidelné generální audienci se papež František zamýšlí nad společenstvím svatých a říká, že všichni členové církve jsou spolu úzce spojeni v Kristu.

Na středeční generální audienci papež obrátil svou pozornost ke společenství svatých a nazval to výrazem Boží lásky. Papež František poznamenal, že některé formy oddanosti ke svatým se zdají pramenit spíše z „pohanského“ smýšlení než z křesťanského, ale vysvětlil, že rozdíl je v tom, že křesťané vkládají svou důvěru pouze v Boha, spíše než v osobu nebo obraz.

Papež poukázal na to, že svatí „nedělají zázraky“, ale jsou pouze nádobami, skrze které působí Boží milosti: „Svatí jsou přímluvci, kteří se za nás modlí, a Pán nám jejich prostřednictvím dává milost.“

Církev je „společenství spasených hříšníků“

Podle Katechismu katolické církve je „církev společenství svatých“. Svatý otec vysvětlil, že to znamená, že církev je „společenstvím spasených hříšníků“.

Jak poznamenává svatý Pavel, každý úd Kristova těla je v Kristu jeden s druhým spojen a všichni sdílíme navzájem své radosti a strasti. Papež řekl, že společenství svatých znamená, že všichni křesťané jsou tak propojeni, že ani smrt nás nemůže oddělit, protože nás úzce spojuje s našimi milovanými, kteří zemřeli: „Společenství svatých drží pohromadě společenství věřících na zemi i v nebi.“

Nebeské odkazy

Papež František se poté zamyslel nad tématem úcty ke svatým a řekl, že můžeme navázat přátelství s našimi předky ve víře, kteří nám mohou pomáhat po celý život. „Církev,“ dodal papež, „vždy vzhlížela ke svatým, aby vedli společenství, zvláště k blahoslavené Panně Marii a k sv. Josefovi, kterým Bůh svěřil svého jediného Syna.“

„Vždy díky společenství svatých cítíme, že svatí muži a ženy, kteří jsou našimi patrony – kvůli jménu, které nosíme, kvůli církvi, ke které patříme, kvůli místu, kde žijeme, atd. – jsou nám blízko,“ řekl. „A toto je důvěra, která nás musí vždy povzbudit, abychom se na ně obrátili v rozhodujících okamžicích našeho života.“

Oddanost k svatým, řekl Svatý otec, není magie nebo pověra, ale spíše „prosté mluvení s bratrem nebo sestrou, kteří jsou u Boha a žijí spravedlivým a svatým životem“.

Věřte v těžkých časech

Na závěr se papež František podělil s přítomnými na generální audienci o modlitbu ke svatému Josefovi, kterou se modlí každý den již více než 40 let:

Slavný patriarcho, svatý Josefe,
tvoje síla činí nemožné možným,
přijď mi na pomoc v těchto časech úzkostí a potíží.
Vezmi pod svou ochranu tyto vážné a znepokojivé situace,
které ti předkládám, a přiveď je k zdařilému výsledku.
Můj milovaný otče, máš mou celou důvěru.
Ať se neřekne, že jsem tě vzýval nadarmo,
a protože společně s Ježíšem a Marií všechno dokážeš,
ukaž mi, že tvá dobrota je stejně velká jako tvá moc.
Amen.

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Pravá sebeúcta
Pravá sebeúcta Jim McManus