František: Na válku na Ukrajině si nelze "zvyknout", je mučednictvím národa

Autor: Andrea de Angelis Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 6. 2022, 12.01

Papež se v závěru generální audience vrátil k válce ve východní Evropě a žádá nás, abychom ji nepovažovali za "vzdálenou věc", ale za utrpení národa, kterému je třeba být nablízku pomocí a modlitbami.

image:Image 13/source/orig/12949_10007_0_844.jpeg

Válka schází z mysli, hrozí ochladnutí naší bolesti. Papež František tímto výrazem komentuje stav, který ukrajinské obyvatelstvo zažívá již téměř čtyři měsíce. Učinil tak na konci středeční generální audience, když pozdravil italsky mluvící poutníky. Od papeže opět zazněla výzva, abychom nezapomněli na válečné drama:

„Nezapomínejme, prosím, na sužované lidi na Ukrajině ve válce. Nezvykejme si žít, jako by válka byla vzdálená. Ať naše vzpomínka, naše náklonnost, naše modlitba a naše pomoc vždy směřují k tomuto lidu, který tolik trpí a který prožívá skutečné mučednictví.“

Nezvykejte si na válku

Nezvykejme si na realitu války. Tuto myšlenku papež od začátku konfliktu několikrát zopakoval a zdůraznil například význam humanitární pomoci, která - jak řekl v březnu - nesmí být přerušena. Také minulou neděli se František v pozdravu po modlitbě Anděl Páně zaměřil na konflikt na Ukrajině, vyzval k modlitbám za tamní obyvatelstvo a vyzval věřící, aby nezapomínali na to, co se děje:

"V mém srdci je stále živá myšlenka na lidi na Ukrajině postižené válkou. Uplynulý čas ať neochladí naši bolest a starost o tyto utrápené lidi. Prosím, nezvykejme si na tuto tragickou skutečnost! Mějme ji stále v srdci. Modleme se a usilujme o mír.“

Přeložil: Petr Vacík

Papež František