Frýdečtí už sedí v nových lavicích. S pořízením pomohla sbírka a program „Daruj F≈M“

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace11. 10. 2022, 13.55

Na jednu korunu darovanou jedna dotovaná. Tak funguje program „Daruj F≈M“ ve Frýdku-Místku. Město na předem schválenou veřejnou sbírku uvolní ze svého rozpočtu stejně vysokou částku. Limit je 200 tisíc vysbíraných od drobných dárců. V letošním roce se do programu zapojila farnost Frýdek. Jejím cílem bylo získat peníze na pořízení nových kostelních lavic. Lidé byli štědří, řemeslníci rychlí a nové lavice věřícím již pět měsíců slouží.

image:Image 18/source/orig/17640_14981_0_lavicefrydekkostelsvjankrtitel.jpg
Foto: Miroslav Přikryl

Nové lavice do kostela sv. Jana Křtitele si farnost přála pořídit už delší čas. Návrh počítal s výměnou několika různých typů sezení za jednotný styl. Projekt připravil v letech 2019-2020 projektový manažer farnosti Miroslav Přikryl společně s designérkou Veronikou Jedličkovou. Celkové náklady ve výši přesahující jeden milion korun si musela obstarat farnost. Část nákladů se podařilo podpořit z rozpočtu města v darovacím programu, který magistrát vypisuje od roku 2019.

Za čtyři roky se podařilo zdvojnásobit dary na veřejně prospěšný účel v sedmi případech. Při výběru sbírky je nutné, aby se peníze sháněly na humanitární nebo charitativní akce, rozvoj vzdělání, tělovýchovy nebo sportu. Do programu „Daruj F≈M“ se může přihlásit organizace, které se snaží získat peníze na ochranu kulturních památek, tradic nebo životního prostředí.

Statutární město Frýdek-Místek se tímto programem podílelo na opravě evangelického kostela, přispělo na nové varhany v Chlebovicích a opravu věže kostela ve Skalici. Úspěšně se povedlo prostředky rozmnožit také v případě obnovy workoutového hřiště a herních prvků u chaty Prašivá, nákupu automobilů pro Mobilní hospic Charity Frýdek-Místek a záchrany stodoly ve Faunaparku. V letošním roce je možné podobným způsobem podpořit veřejnou sbírku na pomoc Ukrajině. Město zdvojnásobí dary občanů až do výše jednoho milionu korun.

Na nové lavice se lidé skládali od dubna až do konce září. Během toho, co se peníze střádali na transparentním účtu, farnost již zadala lavice vyrobit chráněné stolařské dílně Charity sv. Alexandra v Ostravě-Kunčičkách. Řemeslníci se drželi skic a návrhu farníků, kteří chtěli směsici různých lavic nahradit jednotným a praktickým designem. „V kostele byly dříve umístěny různé typy lavic, které původně byly v jiných kostelích a kaplích. Byly odlišné jak materiálově, tak slohově a nevyhovovaly požadavkům a kapacitě kostela,“ vysvětlil Miroslav Přikryl. Nové lavice umístněné v hlavní lodi kostela využily prostor a kapacita míst se zvýšila ze 115 míst na 160 míst k sezení.

Veřejná sbírka podpořená programem Statutárního města Frýdek-Místek pokryla farnosti u kostela sv. Jana Křtitele třetinu nákladů na pořízení nových lavic a navíc vyřešila jeden problém navíc. „Za další pozitivní přínos považuji, že z kostela lze navrátit 12 lavic do kaple sv. Barbory na frýdecký zámek, kde je jejich původní místo,“ uvedl při zahájení sbírkové akce náměstek primátora pro dotace, ekonomický rozvoj a podnikání Jakub Míček.

Život z víry

image:Image Hereze beztvarosti