Generální audience papeže Františka: O nemoci duše, kterou je sklíčenost

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 2. 2024, 12.19

Papež František dnes při pravidelné středeční generální audienci pokračoval v cyklu katechezí o ctnostech a neřestech. Dnešním tématem byl smutek.

image:Image 51/source/orig/50846_pope456.jpeg
Vatican Media

Smutek je lstivý démon, který ničí a pustoší srdce. Lze s ním však snadno bojovat skrze myšlenky na Kristovo zmrtvýchvstání, díky němuž budou spaseny i ty nejtěžší chvíle našeho života. Papež František o tom hovořil v další ze středečních katechezí o neřestech. Zaměřil se na smutek, chápaný jako sklíčenost ducha, a upozornil, že není známkou zdravého života v Duchu. Zdůraznil, že pro křesťana existuje jen jeden smutek: z toho, že nejsem svatý.

"Sklíčenost ducha je neustálou úzkostí, která člověka připravuje o radost z existence," poznamenal František. Otcové pouště hovoří o dvou druzích smutku: o tom, který se díky Boží milosti proměňuje v radost a který by neměl být odmítán, protože patří k procesu obrácení. "Vzpomeňme si na marnotratného syna. Milostí je litovat svých hříchů, připomínat si stav milosti, o který jsme přišli, plakat, protože jsme ztratili čistotu, v níž si nás Bůh vysnil," poznamenal. Papež upozornil, že existuje i druhý smutek, který je naopak nemocí duše. "Proti takovému smutku je třeba rozhodně bojovat, protože pochází od Zlého a způsobuje malomyslnost. Vzniká v lidském srdci, když zmizí touha nebo naděje. Zde můžeme vzpomenout na Emauzské učedníky. Dynamika smutku je spojena se zkušeností ztráty. Mnich Evagrius říká, že všechny neřesti usilují o rozkoš. Smutek se paradoxně rád utápí v utrpení bez konce a obléká člověka do roucha oběti. To v nás nevytváří zdravý život, natož křesťanský," řekl Svatý otec.

Poukázal na to, že v minulosti každého z nás je něco, co potřebuje uzdravit. Smutek se však z přirozené emoce může změnit ve zlý stav mysli. Je to totiž záludný démon. Pouštní otcové popisovali smutek jako červa hlodajícího v srdci, který ničí a pustoší toho, kdo mu poskytl pohostinství. Lze s ním však snadno bojovat pěstováním myšlenky na Kristovo vzkříšení.

"Tento obraz je krásný, umožňuje nám pochopit význam sklíčenosti: červ v srdci, který požírá a ničí svého hostitele. Musíme být citliví na tento smutek a myslet na to, že Ježíš nám přináší radost ze vzkříšení. Co však dělat, když jsem smutný? Zastavit se a ptát se: je tento smutek dobrý? Není tento smutek dobrý? A reagovat podle povahy tohoto smutku," řekl František. "Nezapomínejme tedy, že smutek může být velmi špatná věc, která vede k pesimismu, vede k sobectví, které se těžko léčí," zdůraznil papež František.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František
image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester