Hadrián VI. - odvážný Petrův nástupce usilující o smíření

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 4. 2022, 14.54

Osobnost papeže Hadriána VI., od jehož zvolení na Petrův stolec uplynulo letos 9. ledna půl tisícíletí, připomněl papež při audienci pro komunitu Papežského německého institutu S. Maria dell’Anima v Římě. Byl to odvážný Petrův nástupce, který se neváhal omluvit za hříchy kurie, a sloužil svornosti a smíření, zdůraznil František.

image:Image 11/source/orig/10211_6910_0_844.jpeg

Hadrián Florensz se narodil v holandském Utrechtu, který byl tehdy součástí Svaté říše římské národa německého, a je tedy považován za posledního předchůdce Benedikta XVI. pocházejícího z germánského světa. Po školení na proslulé Lovaňské univerzitě se stal vychovatelem budoucího císaře Karla V., zastával řadu církevních a politických funkcí a v roce 1517 byl jmenován kardinálem. Patří k těm Petrovým nástupcům, které konkláve zvolilo v jejich nepřítomnosti, a také mezi ty, jejichž pontifikát byl krátký, ale vstoupil do dějin kvůli dramatickým historickým zvratům, které ho provázely.

“Ve svém krátkém pontifikátu, který jen o málo přesáhl jeden rok, usiloval zejména o smíření v církvi a ve světě, podle slov sv. Pavla, který říká, že Bůh svěřil právě apoštolům službu smíření (srov. 2 Kor 5, 18ad). Poslal proto nuncia Chieregatiho na Norimberský sněm, aby se smířil s Lutherovou církví a jejími následovníky a otevřeně požádal o odpuštění za hříchy prelátů Římské kurie. Byl odvážný, že! Dnes by měl spoustu práce…” - komentoval s pousmáním papež František.

Také v politické sféře usiloval Hadrián VI. o dohodu mezi soupeřící Francií Františka I. a císařem Karlem V. V uskutečnění těchto plánů mu zabránila předčasná smrt. Přesto - jak dodal papež - v živé paměti církve zůstává jeho svědectví neohroženého nasazení pro víru, spravedlnost a pokoj.

František popřál komunitě institutu S. Maria dell’Anima, aby ji příklad tohoto papeže inspiroval ve službě Kristu, prožívané v radosti a oddanosti.

“S myšlenkou na jeho úsilí o šíření svornosti a smíření vás především povzbuzuji, abyste následovali jeho stopy zejména jako služebníci svátosti smíření. To je důležité, úkol zpovídat a odpouštět - nikoli mučit. Buďte milosrdní, tak to od vás církev žádá,” pokračoval papež a dodal, že tato služba zahrnuje také kázání, katechezi a duchovní doprovázení, ale na prvním místě svědectví. “Aby byl kněz dobrým služebníkem Kristova odpuštění, musí umět odpouštět druhým, musí být milosrdný ve svých vztazích, být mužem pokoje a společenství,” zdůraznil papež František. A na závěr požádal komunitu německého institutu Santa Maria dell’Anima - tentokrát s velkou naléhavostí - aby se nezapomínala modlit za něho, v jeho nesnadné práci.

Přeložila: Johana Bronková

Papež František Osobnosti

image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
image:Image Kdo věří, není nikdy sám