Haiti: Šest unesených řeholnic bylo propuštěno

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 1. 2024, 14.04

Šest řádových sester z Kongregace svaté Anny, které byly uneseny 19. ledna 2024 v Port-au-Prince na Haiti, bylo propuštěno. Osvobozeni byli také dva laici, řidič jejich autobusu a neteř jedné z řeholnic.

image:Image 50/source/orig/49854_4301834156-251ca3016b-c.jpg
ilustrační foto
Flickr

Potvrzení o propuštění vatikánským médiím sdělil arcibiskup haitského hlavního města, Max Leroys Mesidor, předseda místní biskupské konference, který vyjádřil radost nad touto zprávou a poděkoval všem, kteří situaci věnovali pozornost a nabídli podporu.

Při modlitbě Anděl Páně minulou neděli 21. ledna papež vyzval k propuštění zajatých a k řešení dramat, která ostrov postihla: "Modlím se za sociální smír v zemi a vyzývám všechny, aby ukončili násilí, které způsobuje velké utrpení tomuto drahému obyvatelstvu."

Na papežovu žádost reagoval Mons. Pierre-André Dumas, biskup z Anse-à-Veau-Miragoâne a místopředseda Haitské biskupské konference, který prostřednictvím Vatikánského rozhlasu oznámil, že je ochoten nabídnout se jako rukojmí výměnou za řeholnice. "Únos žen, které zasvětily svůj život záchraně chudých a mladých, je gestem, které se dočká Božího soudu," dodal a stigmatizoval únos, který se připojil k četným epizodám násilí, jež zraňují tuto zemi.

V dnes zveřejněném dopise Dumas poděkoval za propuštění osmi rukojmích: "Tato traumatická událost, opět vystavila naši víru zkoušce, ale ta zůstává neotřesitelná. Prosili jsme Boha, vyslyšel nás a přivedl zajatce zpět na svobodu. Budeme se i nadále modlit, ať osvobodí Haiti od všeho zlého, aby všechny jeho děti poznaly radost z neocenitelné svobody. Církev se i nadále zasazuje o příchod éry spravedlnosti a míru na Haiti".

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Pronásledování křesťanů Řeholní život

image:Image Život v kostele
Život v kostele Zuzana Lančová, Markéta Žižkovská