Na „Hovorech o víře“ můžete svou víru prohloubit, rozšířit si obzory díky kvalitním přednáškám a v neposlední řadě sdílet své názory a myšlenky. Organizuje je každý rok v létě Kněžské bratrstvo sv. Petra a letošní ročník byl již třináctý.
„Obsahem Hovorů jsou populárně vzdělávací přednášky na různá témata (letos se jednalo o Církevní dějiny a ekleziologii), společné slavení mše svaté, modlitba posvátného oficia, adorace a exkurze na zajímavá místa,“ říká o Hovorech jejich autor P. Jakub Václav Zentner FSSP.
V posledních letech se událost konala v cisterciáckém klášteře Vyšší Brod. „Lidé to tam mají rádi,“ říká o prostředí kláštera P. Jakub Zentner. „Mohou se tam účastnit liturgie mnichů, jejich modliteb a zároveň se těšit z krásné okolní krajiny.“ Na Hovory přijíždí obvykle šedesát až sedmdesát lidí všech věkových kategorií a nejrůznějších stavů. Živě se zapojují do diskuzí, neboť – jak praví P. Zentner: „Cílem je o přednášené problematice diskutovat a vzbudit o ni zájem. Letos účastníky zaujaly zejména přednášky vysvětlující Druhý vatikánský koncil v kontextu církevních dějin a tradice.“
Na otázku, co bylo na letošním setkání výjimečné, odpověděl P. Zentner: „Letos přednášelo nejvíc profesorů v historii Hovorů – bylo jich celkem pět: Prof. Petr Osolsobě z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně přednášel na téma Postavy a události anglických církevních dějin. Prof. Jaroslav Čechura z Filosofické fakulty University Karlovy v Praze pojednal o losinských čarodějnických procesech a rozebíral otázky: Boblig contra Lautner? Umění proti vědě? Prof. Efrém Jindráček z Filosofické fakulty Papežské university sv. Tomáše Akvinského v Římě hovořil o inkvizici. Prof. Tomáš Machula z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích přednášel o Tomáši Akvinském a zabýval se tématem papežské a církevní neomylnosti. Prof. Jiří Mikulec z Historického ústavu Akademie věd České republiky přednášel o náboženských bratrstvech v barokních Čechách.“
Hlavní tíha organizace akce ležela na bedrech seminaristy Michala Bubeníka, který byl zároveň sám přednášejícím, a v organizačním týmu i mezi přednášejícími byl také jáhen Matyáš Razím.
Z hodnocení Hovorů účastníky letošního ročníku vyplývá, že hlavní motivací k účasti pro ně byly „dobré zkušenosti z předchozích let“ a „standardně vynikající přednášky“. Při popisu celkového dojmu z letošních přednášek zaznělo:
„Je velmi znát, jestli se někdo v životě živí přednášením, nebo ne. Lidé, kteří přednášejí, umí zpravidla téma vybrat, zvládnout, a především srozumitelně a poutavě podat. Jejich účast proto považuji za základ úspěchu Hovorů.“
„Výborné pro rozšiřování obzorů.“
„Přednášky se mi líbily, ale některé byly pro mě náročné.“
„Velmi pestrá nabídka. Každý si mohl vybrat téma, které ho zajímalo.“
Záznamy přednášek z předchozích ročníků najdete na odkazu a do konce roku tam přibude i letošní ročník. Termín a téma příštího ročníku Hovorů budou známy do konce prázdnin a všechny informace se objeví ZDE.
Fotografie z akce najdete ZDE.
Foto: Stanislava Vitoňová / Člověk a víra
Text a foto: Stanislava Vitoňová / Člověk a víra