Hrušovský kostel postoupil jako zástupce Moravskoslezského kraje do druhého kola soutěže Máme vybráno

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace10. 7. 2023, 14.22

Farnost Ostrava-Hrušov usiluje o významné ocenění, které by mohlo pomoct s dalšími opravami tamního kostela. Chrám sv. Františka a Viktora uspěl v krajském kole soutěže Máme vybráno, ve které lidé hlasují pro památky blízké jejich srdci. Nyní se Hrušov jako jediný zástupce Moravskoslezského kraje symbolicky utká s památkami z ostatních krajů ČR. Podpořit kostel v hlasování můžete i vy!

image:Image 37/source/orig/36792_25299_0_hrusov_vojtch_curylo.jpg
Foto: Vojtěch Curylo / Člověk a Víra

Hrušovská farnost svůj kostel sv. Františka a Viktora vytrvale opravuje. Cihlový kostel se hrdě tyčí uprostřed čtvrti, která dřív bývala bohatým městysem. V posledních dekádách dřívější sláva zašla a ničivou stopu v oblasti zanechaly povodně v roce 1997. Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela se již od roku 2009 snaží stavbu uchovat a zvelebit pro budoucí generace. Mnohé se již díky aktivnímu přístupu Společnosti, duchovních správců a farníků podařilo opravit. V seznamu „splněných úkolů“ už je třeba věž, vitráže u vstupu i v hlavní lodi nebo lavice. Nyní se hlasováním na „Máme vybráno“ může do obnovy místa s pohnutou historií zapojit i široká veřejnost. Svými hlasy v internetové soutěži podpoří repasování nejen původních vstupních dveří z dřevěného masivu s ozdobným kováním, ale také bočního vchodu a vstupu do sakristie. Hlasování běží až do 31. srpna na webu: www.mamevybrano.cz.

V květnu tohoto roku slavil kostel sv. Františka a Viktora v Ostravě-Hrušově 130 let od svého požehnání. Jak poukazuje místní kněz P. Krzysztof Szewczyk, věřící se snaží Hrušov obnovit i duchovně: „Cílem farnosti je poskytnout všem lidem bydlícím na jejím území křesťanské zázemí, a to jak pastorační, formační, vzdělávací, ale i evangelizační, byť je naše farnost malá.“ U příležitosti květnového výročí farnost Hrušov uspořádala také koncert zpěvačky Marie Rottrové, při kterém se chrám zcela zaplnil. Ve stejném kostele sloužil dlouho otec Marie Rottrové Vladimír Rotter jako varhaník. Gratulační list k výročí kostela tehdy zaslal do Hrušova papež František.

Soutěž Máme vybráno zviditelňuje projekty veřejných sbírek, které se snaží o obnovu starých památek. Loni v soutěži zvítězil projekt záchrany karvinského nádraží. V letošním roce v soutěži převažují církevní památky (např. Boromejská zahrada v Praze, varhany ve Smržovce nebo kostel Vzkříšení v Hrobu).

Život z víry

image:Image První katechismus
První katechismus
image:Image Živá řeka evangelia 2.
Živá řeka evangelia 2. Pavel Ambros
image:Image Pastorální teologie včera, dnes a zítra
Pastorální teologie včera, dnes a zítra Aleš Opatrný
image:Image Mše svatá