Izraelských křesťanů přibývá

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 1. 2023, 11.17

Počet křesťanů v Izraeli vzrostl, podle posledních statistik je jich mezi necelými deseti miliony obyvatel Izraele asi 185 000. Znamená to, že oproti předchozímu roku jejich počet stoupl o dvě procenta.

image:Image 23/source/orig/22329_chram-boziho-hrobu.jpg
Foto: Wikimedia Commons

Informoval o tom o víkendu portál Christian Media Center s odvoláním na údaje Národního statistického úřadu. Podle jeho údajů žije většina křesťanů na severu země a v pobřežní oblasti kolem Haify. Městem s největším zastoupením křesťanů je Nazaret (21 100), následují Haifa (16 700) a Jeruzalém (12 900). 76 % izraelských křesťanů jsou Arabové, zbytek tvoří příbuzní nebo potomci židovských přistěhovalců z východní Evropy.

Navzdory zprávám o setrvalém poklesu křesťanské populace v Izraeli je to podle portálu právě naopak, počet křesťanů zde za posledních 70 let neustále stoupá. V roce 1950 jich bylo 36 000, o 20 let později už více jak dvojnásobek (zhruba 75 500) a mezi lety 1990 a 2000 došlo k nárůstu ze 114 000 na 135 000. Důvodem posledně jmenovaného přírůstku byla především imigrační vlna po rozpadu Sovětského svazu, kdy do země přicházeli Židé se svými křesťanskými manželkami nebo dětmi.

V roce 2021 bylo podle Kustodie Svaté země vedené františkány uzavřeno v Izraeli 582 křesťanských manželství a narodilo se 2434 dětí. Míra porodnosti mezi křesťany tak za poslední dva roky lehce klesla. Základní a střední školy měly v uplynulém školním roce 26 752 křesťanských žáků.

Zdroj: Kathpress, cmc-terrasanta.org

Církev v datech

image:Image Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze Ondřej Jakubec, Pavel Suchánek