Jak je to se svatými, jejichž svátek spadá na 29. únor, když není přestupný rok?

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 3. 2024, 8.27

Gregoriánský kalendář, pojmenovaný po papeži Řehoři XIII (1502-1585), se používá téměř po celém světě a stanovuje, že každý čtvrtý rok je přestupný a má jeden den navíc, 29. únor. Málo se ví, že církev si v tento den také připomíná některé světce. Co se s nimi děje ostatní tři roky?

image:Image 53/source/orig/52176_stazeny-soubor-7.jpg

Dne 29. února si církev připomíná mučedníka svatého Augusta Chapdelaina, francouzského kněze a člena pařížské Společnosti pro zahraniční misie. V roce 1852 odcestoval jako misionář do Číny a po letech byl jako křesťan udán a popraven čínskými úřady. Zemřel 29. února 1856.

29. únor je také svátkem svatého Hilaria. V knize "Životy svatých" od autora P. Albana Butlera je uvedeno, že byl zvolen papežem jako jáhen. Historikové se rozcházejí v tom, zda zemřel 28. nebo 29. února, možná proto, že zemřel v přestupném roce 367.

V tento den se také připomíná svatý Osvald, který byl arcibiskupem v anglickém Yorku. Podle františkánského kalendáře svatých zemřel 29. února 992 poté, co umyl nohy dvanácti žebrákům a pojedl s nimi.

Na webových stránkách věnovaných svatým "Santi e Beati" ("Svatí a blahoslavení") je vysvětleno, že všichni tito svatí, spolu s františkánkou Antonií Florentskou, slaví své  svátky 29. února, ale když není přestupný rok, přesouvají se jejich připomínky na 28. únor.

Zdroj: CNA

Maria a svatí