Jak přežít rodičovství ve zdraví a lásce

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace14. 2. 2023, 11.02

„Vy, rodiče, jste pro své děti obraz či ikona samotného Boha. Skrze vás ho děti poznávají, vy ho pro ně ztělesňujete. Úkolem ikony je vyvolat touhu po Bohu a vy jste pro své děti ikonou samotného Boha. Tuto ikonu píšete vlastním tělem, vlastní krví a vlastním potem, vytváříte ji svými slovy a skutky, svými polibky a objetími, svou láskou. Vy jste pro své děti ikona samotného Boha. Nespěchejte, na dokončení obrazu máte celý život, vyžaduje tolik vytrvalé a pečlivé práce. Často se obracejte k jeho vzoru, aby se jeho tvář stále více zrcadlila v té vaší.”

image:Image 19/source/orig/18179_teaser-zpravy-1600x900.jpg

Když jsme očekávali našeho prvního potomka, bála jsem se porodu asi víc, než je zdrávo. Popravdě, měla jsem z něj panickou hrůzu a namlouvala si, že povede-li se dítě bez újmy na duších i na tělech přivést na svět, máme to nejhorší za sebou. Kdo by čekal, že porodem vše teprve začíná? Sáhneme-li po těch správných knihách (někdy raději, než poslouchat zaručené rady bližních), můžeme se na vše náročné, co po zázraku zrození nového života nevyhnutelně přichází, připravit. Například s knihou My a děti, která mapuje, jak příchod dítěte proměňuje vztahy mezi manželi.

Letos je tomu již třináct let!, co spatřil světlo světa náš prvorozený. Existence nového ‘bezbranného’ človíčka, (jehož řev byl slyšet z šestého patra paneláku až na parkoviště), v nás krom nadpozemské lásky a něhy otevřela i temné komnaty, o kterých jsme – já ani manžel – celý život ani nevěděli. Monotónně se opakující základní životní operace (nakrmit – a možná se stihnout najíst, přebalit – a bleskově si odskočit…), spánková deprivace, minimální sociální kontakt a jiné špeky novopečeného rodičovství s tzv. ‘náročným dítětem’ dávalo naší psychice pořádně zabrat. A našemu vztahu také. Někdy jsme se nepoznávali navzájem, ale občas jsme děsili i sami sebe. Bylo by něco jinak, kdybychom se na první dny, týdny a měsíce po porodu připravovali stejně poctivě jako na porod samotný?

Při řešení praktických rodičovských problémů vnímají autoři knihy, italští katoličtí manželé, manželští a rodinní poradci, Giovanna Fumagalliová a Davide Biollo, jako velkou pomoc živý duchovní život manželů. V devíti kapitolách knihy My a děti odpovídají na otázky jako „Čím si projevovat pozornost, když jsme jako rodiče plní starostí? Kde nám naši vlastní rodičové pomáhají a kdy už se míchají do života? Na co nezapomenout při výchově k víře? Jak může pomoci sdílení rodičovských trampot s jinými páry? A jak rodičovství přežít ve zdraví a vzájemné lásce?”

Moji rodiče jsou o pouhé dva roky starší než autoři narození v letech 1966 a 1962. Jejich názory na některé aspekty výchovy se však (s autory knihy i s názory mé maličkosti) diametrálně liší. Jak je milé číst místo »ať si ho nerozmazlíte; nekoj ho, kdykoliv zakňouká; měl by spát ve vlastní postýlce; no tak si pořve, no«, třeba toto: „Potřebám vašeho dítěte – jestli ho kojit, nebo mu dávat láhev, jestli má spát ve vaší posteli, nebo v dětské postýlce, jestli mu dávat dudlík, nebo ne – nikdo nerozumí lépe než vy. Důvěřujte sobě i dítěti a všechno bude v pořádku.”

Každá z devíti kapitol knihy obsahuje v úvodu úryvky žalmů, evangelií, knih jako Džibránův Prorok, nebo z jiných hlubokých a moudrých textů. Na ně navazují úvahy autorů vycházející z úvodního textu. Třetí část uvozená zvoláním »Teď už chápu!«, pomáhá promyslet a urovnat myšlenky z právě nabytých informací. »A co my?«, mají se ptát čtenáři – manželé – sami sebe či navzájem: „Čeho se nejvíc bojím, když si představím nás dva jako rodiče? Jaká slova mě zraňují? Jaké vzpomínky mám na to, když jsem si hrál(a) s rodiči? Teď ti povím, co od tebe očekávám, když jsem opravdu utahaná! A já, když jsem utahaný!” Je vidět, že otázky nekloužou po povrchu a leckdy může dojít i na citlivé téma. Každá poctivě zodpovězená otázka je však krůčkem k uvědomění si vlastních obav, strachů i očekávání a potřeb a vede k poznání sebe i druhého, což může být pro nadcházející náročné období velice cenné. Na konci žádné kapitoly nechybí modlitba.

Kniha My a děti z Karmelitánského nakladatelství je publikace volně navazující na knihu s názvem Nosím v sobě život, pojednávající o mateřské lásce a duchovním životě během těhotenství. Edice Familia dostala v těchto posledních dvou novinkách nový kabátek. Obálky zdobí jemné ilustrace Markéty M. Müller. Texty jsou doplněny celostránkovými barevnými fotografiemi a formátem se vejdou i do větší kapsy. Jsou tedy ideálním společníkem například při dlouhém čekání v těhotenské poradně, vřele je lze ale doporučit také jako dárek pro maminky v očekávání nebo novopečené rodiče. Osvěžení přinese i do manželských společenství a bude dobrým podkladem a inspirací pro manželská setkání.

Knihu My a děti - jak příchod dítěte promění vztahy mezi manželi, můžete zakoupit také na e-shopu Cirkev.cz.

Život z víry Pastorace Spiritualita

image:Image V úžasu před Boží krásou
V úžasu před Boží krásou Veronika Blažek Iňová
image:Image Proč je i dnes dobré mít papeže