Jak se začít těšit na Vánoce?

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace16. 11. 2022, 14.24

“Složit vánoční koledu, když člověk nevěří v Ježíše, je zatraceně těžké. A jaká zatracená fuška je zpívat o radosti z Vánoc, když ty svátky nemá člověk rád! … Karel, hudební skladatel už v letech, je opravdu mrzutý. Za několik dní budou Vánoce a ty on nemá rád. ‚Bůh, který se narodil do chléva? Tomu nevěřím! Povídačky!‘ bručí si pod vousy. Hudruje a hudruje”… Poznáváte tuto ‘předvánoční’ náladu? Možná letos nemáme za úkol zrovna složit vánoční koledu, přesto nás již dlouho před Štědrým dnem opět čeká spousta povinností, pod kterými lehce zapadnou zbytky dobré nálady i pravý význam Vánoc. Pojďme obojí s dětmi obnovit a objevit s jednou z nejkrásnějších letošních knih vánočních příběhů.

image:Image 19/source/orig/18933_teaser-zpravy-1600x900.jpg

“Kmotřička podá Matyldě balík, a zatímco si odkládá kabát, upřesňuje: ‚To není vánoční dárek. To je adventní dárek. A je pro celou rodinu.‘ Matylda se zeptá: ‚Adventní dárek? Co to je?‘ Kmotřička ji políbí a řekne: ‚To je dárek, který nám pomáhá při očekávání Vánoc a který do domu vnáší už trochu té sváteční atmosféry.‘"

Také by se vám hodil adventní dárek, který vykouzlí - navzdory letošní blátivé předpovědi počasí a neustále rostoucím cenám - tu pravou předvánoční atmosféru? Máme ho pro vás! Těšíme se na Vánoce je kniha obsahující 24 příběhů a pohádek inspirovaných vánočním evangeliem, tradicemi, které sahají za hranice naší země ale hlavně Boží láskou k nám.

Biblické příběhy převypravují velmi přívětivou a srozumitelnou formou Mariino ‘fiat’ na andělovo zvěstování i její chvalozpěv při návštěvě Alžběty. Nechybí příběh o třech králích, o radostné zvěsti pro pastýře i o hanebném plánu mocichtivého krále Heroda. Okouzlující je pak vyprávění starého volka, který dělal místo ve svém chlévě pro jedno čerstvě narozené miminko a příběh nejmenšího cherubínka, který toto narození sledoval z nebeské terasy.

Biblická vyprávění, která mapují z pohledu všech zúčastněných nejdůležitější událost dějin, jsou pak protkána příběhy z historie, dnešních dní i říše fantazie. Se svatým Františkem objevíme původ tradice stavění betléma a s malým Timotejem tajemství toho, v čem spočívá pro Ježíška ten nejhodnotnější dar, který lze k betlému přinést. Poznáme - pro nás netradiční - podobu tradiční nadílky svatého Mikuláše v Belgii nebo bujaré slavení svátku svaté Lucie ve Švédsku. Že poselství Vánoc překonává spory i hranice nám připomene silný příběh podle skutečné události z první světové války o vánočním příměří v zákopech či vyprávění o mírové štědrovečerní večeři na celnici mezi znepřátelenými zeměmi.

Největší bitvy se ale někdy dějí v nás samotných. Příběhy o nich patří v knize Těšíme se na Vánoce mezi ty nejdojemnější a nejkrásnější. Nesou pokojné, hluboké a nadějeplné ujištění, že pro Boha znamená mnohem víc srdce plné lásky, naše schopnost rozdělit se a nezištná pomoc druhým než všechny hmotné poklady a dary světa. V těchto příbězích se setkáváme s tím dobrým, co v sobě chceme o Vánocích objevit - s empatií a statečností, která je tolik potřebná pro každý dobrý skutek.

Poetické, dojemné i napínavé příběhy pěti různých autorek jsou bohatě ilustrovány hned čtveřicí ilustrátorek. Kniha je koncipována jako čtecí adventní kalendář a každý příběh je označen datem od 1. do 24. prosince. Obrázky i příběhy jsou ovšem natolik jedinečné, krásné (a nijak rozsáhlé), že jsme knihu u nás doma s nadšením přečetli za dva dny a v dalších dnech se rádi budeme vracet k těm příběhům, které nás zaujaly, překvapily, dojaly nebo ke kterým nás dodatečně něco napadne, neboť je opravdu co promýšlet.

Knížka Těšíme se na Vánoce potěší i rodiny, které se sami nepočítají mezi věřící. Krásná Boží zvěst o důležitosti každého člověka a o lásce Boha k lidem je jednotlivými příběhy protkána jako zlatá nitka. Zdobí, těší, zkrášluje - ale nijak nesvazuje a neškrtí. Velké Boží pravdy nejsou sdělovány skrze mučedníky, církevní představitele, nebo svaté, ale třeba skrze obyčejného malého chlapce a jeho neobyčejné setkání:

„Prosincové počasí teď večer je stejně smutné jako Pavlík. Dneska se mu nic nepovedlo. … ‚Někdy jsou dny, kdy…‘  ‚Kdy co?‘ Pavlík mluvil pěkně nahlas, ani si to neuvědomoval. A přímo za ním byl kdosi, kdo ho poslouchal! ‚… kdy bych nejraději nebyl. Stejně bych nikomu nechyběl.‘ ‚Opravdu?‘ zajímá se s úsměvem na tváři onen neznámý. ‚Pojď, zahrajeme si takovou hru. Představ si, že bys nikdy nebyl.“

Zahrajme si tu hru s dětmi, i sami se sebou. Představme si, že bychom neexistovali. Zcela jistě by bez nás něco konkrétního a dobrého nevzniklo, někdo by bez nás byl opuštěný, bez pomoci, smutný. Jak nás tento krásný příběh učí: „Tvůj život je poklad, na to nikdy nezapomeň!“

Knihu Těšíme se na Vánoce lze zakoupit na stránkách eshop.cirkev.cz

Život z víry Advent a Vánoce Spiritualita

image:Image Vánoční přání s textem uvnitř
Vánoční přání s textem uvnitř