Blahoslavený Pier Giorgio Frassati, mladík známý svou láskou k horám a sportu, bude 7. září svatořečen spolu s Carlem Acutisem. Při jeho beatifikaci sv. Jan Pavel II. zdůraznil, že skutečným zdrojem Frassatiho radosti a apoštolské horlivosti byla eucharistie a modlitba, zejména adorace Nejsvětější svátosti.
Při beatifikaci blahoslaveného Pierra Giorgia Frassatiho představil sv. Jan Pavel II. mladíka jako člověka neobyčejné energie. Ta se projevovala v jeho lásce k horám a sportu, ale také v apoštolské a sociální činnosti. Zdůraznil však, že zdrojem této vitality byla především modlitba a eucharistie – zvláště adorace před Nejsvětější svátostí, někdy i v nočních hodinách.
„Víra a láska, pravý zdroj jeho životní energie, mu umožnily vést velmi aktivní a angažovaný život v rodině, ve škole, na univerzitě i ve společnosti. Proměnily ho v radostného a nadšeného Kristova apoštola, v horlivého svědka jeho poselství a lásky,“ uvedl Jan Pavel II. ve své beatifikační homilii.
Jan Pavel II. připomněl, že tajemství Frassatiho svatosti je třeba hledat v jeho duchovní cestě: v modlitbě, v neustálé (i noční) adoraci, v touze po Božím slově čerpaném z Písma, ve schopnosti s klidem nést životní i rodinné těžkosti, v čistotě, kterou žil jako radostný a nekompromisní výraz vnitřní kázně, a v lásce k tichu a prostotě každodenního života. „Ve všem tomto – řekl papež – lze vidět hluboký zdroj jeho duchovní životní síly.“
Svatý Jan Pavel II. zdůraznil, že právě v eucharistii Kristus daruje svého Ducha; jeho slovo otevírá člověka druhým; v modlitbě a v naslouchání Boží vůli zrají velká životní rozhodnutí.
„Pokřtěný člověk může odpovědět tomu, kdo se ‘domáhá zdůvodnění naděje’ (srov. 1 Petr 3,15), jen tehdy, když oslavuje Boha, který přebývá v jeho srdci. Mladý Pier Giorgio to věděl, zakoušel a tímto způsobem žil. V jeho životě se víra a láska spojovaly: víra je pevná a láska činná, protože víra bez skutků je mrtvá (srov. Jak 2,20),“ dodal papež Jan Pavel II.
Zdroj: Vatican News, polská sekce