Jen jednou za rok! Noc kostelů 2022

Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace21. 5. 2022, 11.03

Blížící se Noc kostelů bude již čtrnáctá v pořadí. Proběhne 10. června 2022 po celé ČR a také v Rakousku či Estonsku. Po dvou dramatických letech, kdy se konání zúžilo jen na některá místa, se v letošním roce otevře nezvykle vysoký počet kostelů. Na území Prahy je už nyní přihlášeno 153 kostelů a ve Středočeském kraji 271 a to zřejmě ještě není konečné číslo. Letošní Noc kostelů se inspirovala Rokem skla vyhlášeným OSN a také výročím 430 let od narození Jana Amose Komenského.

Přesnou náplň jednotlivých míst je možné sledovat na https://www.nockostelu.cz/programy, nyní ještě organizátoři programy doplňují, a tak se vyplatí zjistit přesnou programovou nabídku až několik dní před akcí. Na pomoc jsou nejen webové stránky, ale také aplikace Noc kostelů – letos i pro Apple. Po řadě let jsme opustili přípravu programové brožury. Nahradí ji poutnické Noviny Noci kostelů se zajímavými články, kvízem pro děti a nezbytnou orientační mapou se zapojenými místy. Noviny se připravují s dlouhým předstihem, proto v nich nejsou všechna zapojená místa uvedena. Lze je elektronicky stáhnout zde nebo tištěné získat při konání akce.

Celá akce stojí především na dobrovolnících, kterých se do celé akce zapojuje několik tisíc. Někteří jsou organizátory, jiní se podílejí vytvářením programu. Jim patří velká poklona a ocenění. Jde o laiky, kteří dávají svůj čas i síly pro jiné. Velmi všem dobrovolníkům děkujeme!

Noc kostelů představuje největší možnost podívat se do míst, která jsou běžně přístupná jen při konání bohoslužeb nebo ani pro širokou veřejnost neslouží, jako například věže či sakristie. Zveme všechny, kdo jsou zvědaví, touží nahlédnout do „zákulisí“ nebo se zajímají o život jednotlivých farností a komunit.

Taková příležitost je jen jednou za rok!

M. Němeček

Noc kostelů

image:Image Jak vést lidi a probudit v nich život
Jak vést lidi a probudit v nich život Anselm Grün