"Jsme vděční": arcibiskup Ševčuk vítá zasvěcení Ukrajiny Neposkvrněnému Srdci Panny Marie

Autor: Hannah Brockhaus Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 3. 2022, 14.41

"Uprostřed tragédie krvavé války na Ukrajině jsme s nadějí očekávali tuto zprávu," řekl arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, představitel ukrajinských řeckokatolíků.

image:Image 10/source/orig/9339_5981_0_his_beatitude_sviatoslav_shevchuk_major_archbishop_of_the_ukrainian_greek_catholic_church_aci_group_cna.jpg
Foto: řeckokatolický ukrajinský arcibiskup Svjatoslav Ševčuk (ACI Group)

Arcibiskup poznamenal, že během svých setkání s papežem Františkem v minulých letech tlumočil přání ukrajinského lidu, aby se uskutečnilo mariánské zasvěcení.

"Po invazi Ruska přicházely modlitby za tento akt od našich věřících z celého světa," řekl. "Jsme vděční Svatému otci, že především přijal prosbu Panny Marie sdělenou při zjevení 13. července 1917 ve Fatimě, aby chránil Ukrajinu a zastavil 'chyby Ruska, které podněcují války a pronásledování církve'," řekl arcibiskup.

"Dnes tedy vidíme naplnění slov Panny Marie, která řekla: 'Dobří budou umučeni, Svatý otec bude muset hodně trpět, různé národy budou zničeny'." "Svěřme Neposkvrněnému Srdci Panny Marie všechna svá utrpení a naděje na mír v naší zmučené zemi," uzavřel.
Dne 25. března, kdy se má zasvěcení uskutečnit, zasvětil papež Jan Pavel II. v roce 1984 Rusko a celý svět Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Tento den je také slavností Zvěstování Páně.

Ukrajina a Rusko, dvě rozlohou největší země Evropy, jsou převážně východní pravoslavné země s hlubokou tradicí mariánské úcty. Jaroslav Moudrý, kyjevský veliký kníže, zasvětil svou zemi Panně Marii v roce 1037 a od té doby je známá jako "Královna Ukrajiny". Papež František použil tento titul ve své promluvě před modlitbou Anděl Páně 6. března, když řekl: "Modleme se společně, jako bratři a sestry, k Panně Marii, Královně Ukrajiny."
Před revolucemi v roce 1917, které svrhly ruské impérium a vedly ke vzniku Sovětského svazu, se Rusku hovorově říkalo "Mariin dům", protože zde bylo více poutních míst a kostelů zasvěcených Panně Marii než v kterékoli jiné zemi té doby.

Během fatimských zjevení v roce 1917 zjevila Panna Maria tři tajemství, z nichž druhé se týkalo konce první světové války a předpovědi další války, která začne za vlády Pia XI. v případě, že lidé budou nadále urážet Boha a Rusko nebude zasvěceno Mariinu Neposkvrněnému Srdci.

V dopise napsaném v roce 1989 sestra Lucie potvrdila, že papež Jan Pavel II. vyhověl žádosti Panny Marie o zasvěcení Ruska v roce 1984. A také další autority, včetně Kongregace pro nauku víry, potvrdily, že zasvěcení bylo dokončeno ke spokojenosti sestry Lucie.

Válka na Ukrajině

image:Image Zadní dům