Biskup Josef Kajnek slaví 75. narozeniny

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace18. 4. 2024, 8.19

Před 75 lety, 18. dubna, se narodil Josef Kajnek, emeritní pomocný biskup královéhradecké diecéze. Přejeme mu dobré zdraví a hojnost Božího požehnání.

image:Image 55/source/orig/54890_2023-06-18-boky-kys1788.jpg
Foto: Bohuslav Kysilka, ČaV

Ještě v prosinci loňského roku bychom napsali pomocný biskup královéhradecký. Papež František však vyhověl žádosti Mons. Josefa Kajneka a počátkem roku jej ze služby pomocného biskupa uvolnil.

Požádali jsme se biskupa Josefa, aby zavzpomínal na úplný počátek jeho biskupské služby. „Pražský nuncius mi sdělil: Svatý Otec vás chce jmenovat pomocným biskupem. Do čtyř dnů mi dejte odpověď, zda přijímáte… Vše to bylo pod secreto pontificio, kromě zpovědníka. Jel jsem k Matce Boží do Králík pro radu a prosit sestry o modlitbu. Zpovědník mi řekl, že papeži se neodmítá. A tak jsem se stal 12.12. 1992 pomocným biskupem královéhradeckým“, řekl biskup Josef a dodal, že to pro něho byla určitá odměna za ty hory úřednické práce a nepříjemných jednání v úřadu generálního vikáře, dívat se nyní do radostných očí biřmovanců.

„Biskup Karel Otčenášek nás ale dovedl i povzbudit. Vzpomínám, jak nás jednou shromáždil na biskupství v kapli sv. Karla Boromejského, kde nám vyprávěl, jak 30. 4. 1950 na něj biskup Pícha narychlo vložil kříž svého biskupského svěcení se slovy: Vás jsem si vybral jako Šimony, abyste mi tento kříž pomohli nést. Krátce po své konsekraci šel biskup Karel na jedenáct let do vězení. Jednou nám taky biskup Karel řekl: Že jste tlustí, to mi nevadí, ale nesmíte mně tady padat jako plané švestky. Musíte všechno vydržet!“.

Během posledních měsíců zemřeli dva velice blízcí spolupracovníci biskupa Josefa Kajneka, rovněž dva Josefové - Mons. Růt a Mons. Socha. „Když se před více než třiceti lety začínala nová etapa života Církve u nás, v mnohém se experimentovalo a improvizovalo. Mnohokrát jsme slyšeli: Nemáte žádnou koncepci, žádnou vizi. A přesto vše vzniklo mnoho dobrých věcí a nových struktur v životě církve. Ale za tuto dobu člověk prožil i mnohá zklamání a bolestí v životě diecéze. V posledním půl roce s odchodem Mons. Josefa Růta a Mons Josefa Sochy odchází i tato etapa v bolestech se rodících věcí. Musím konstatovat, že jsem rád, že jsem u toho mohl být a svou službou v tom pomáhat. Mnohokrát jsem si říkal: Hospodin to vidí! A to mi vracelo pokoj“, ohlíží se zpět biskup Josef, podle kterého není břímě pomocného biskupa tak těžké jako břímě generálního vikáře.

„Složil jsem nyní úřad pomocného biskupa podle kodexu a také protože na mne doléhá 7,5 křížku života. Jsem rád, že mohu být v týmu pardubických kněží a účastnit se života farnosti s těžištěm služby starším lidem v Domovech důchodců a dalších zařízeních. Posledních 20 let života v Pardubicích se vracím k základní kněžské službě, kterou jsem měl vždy rád a naplňovala mne radostí.“

Josef Kajnek se narodil 18. 4. 1949 v Kutné Hoře. Na kněze byl vysvěcen po studiu na litoměřické bohoslovecké fakultě 26. 6. 1976 v Praze. Po vysvěcení byl kaplanem v České Třebové, pak administrátorem v Písečné a v Ústí nad Orlicí. Tam mu byl také za tzv. maření státního dozoru nad církvemi odňat v roce 1984 státní souhlas a navíc byl odsouzen k podmínečnému trestu odnětí svobody. Po nuceném civilním zaměstnání u Státních lesů a v Metrostavu se vrátil do kněžské služby jako administrátor v Chomuticích u Hořic, Lázních Bělohradu a v Pardubicích.

V roce 1990 jej biskup Karel Otčenášek povolal ke službě generálního vikáře, kterou vykonával až do roku 1998. Biskupské svěcení přijal 12. 12. 1992 v Hradci Králové v katedrále Svatého Ducha z rukou arcibiskupa Karla Otčenáška, spolusvětitely se stali Miloslav kardinál Vlk a arcibiskup Giovanni Coppa a současně byl ustanoven světícím biskupem. V letech 1998-2001 se na vlastní žádost na čas vrátil k pastoraci ve farnostech v Jablonném nad Orlicí a okolí. V roce 2001 pak byl ustanoven administrátorem v druhém největším městě diecéze v Pardubicích. Od roku 1998 působí také jako biskupský vikář pro duchovní povolání a za Českou biskupskou konferenci je mu svěřena péče o vězeňské kaplany. Po obnově Katedrální kapituly při chrámu Svatého Ducha v Hradci Králové byl 10. 11. 2004 ustanoven proboštem kapituly. Od 12. 4. 2010 do 14. 5. 2011 vykonával úřad administrátora královéhradecké diecéze. Mons. Josef Kajnek rezignoval 12. 12. 2023 ze své funkce a papež František jeho rezignaci přijal.

Zdroj: Biskupství královéhradecké

Život z víry Biskupové

image:Image Právní dějiny církví
Právní dějiny církví Záboj Horák, Jiří Rajmund Tretera