Jubileum v Pavii: Za znovuobjevením sv. Augustina

Autor: Johana Bronková Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 3. 2023, 11.39

Italská Pavia zahájila oslavy 1300 let od chvíle, kdy do města byly přeneseny relikvie sv. Augustina. Biskupové prchající z Afriky před nájezdy Vandalů je přivezli nejprve na Sardinii. Tam se dostaly do rukou muslimů, od nichž je za vysokou částku vykoupil lombardský král Flavius Liutprand. Ten je pak v roce 724 přivezl do Pavie, hlavního města svého království.

image:Image 25/source/orig/24804_an1214-ak454-500wu.jpg
Augustinova hrobka v Pavii
Foto: http://www.augnet.org

Hipponský biskup je nejen významný filosof a teolog, ale také muž srdce a bohatého vnitřního života, kterého je třeba znovu objevit, říká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas otec Antonio Baldoni, převor augustiniánů při bazilice svatého Petra ve "Zlatém nebi", kde spočívá tělesná schránka tohoto významného otce a doktora církve. Právě tam se bude také po celý rok předčítat Vyznání svatého Augustina a budou zde probíhat další literární, hudební a modlitební setkání. Augustiniáni připravili také zvláštní kurzy spirituality vycházející z jeho učení. "Chceme svatého Augustina přiblížit každodenní realitě našeho života a zdůraznit především to, že je vynikajícím svědkem a učitelem víry," říká otec Baldoni.

Svatý Augustin stále není zcela objeven

"Z filozofického hlediska je svatý Augustin stále intenzivně studován, mám ale dojem, že se o něm ví příliš málo jako o muži víry, jako o otci církve. Předává nám základní pravdy naší víry a tento rozměr biskupa z Hippo je třeba znovu objevit," říká otec Baldoni v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas. „Rádi bychom oživili zájem o tuto postavu pastýře, mystika, Božího muže, který svým životem svědčil o Kristově lásce.

Svatý Augustin je spíše mužem milujícím Boha než pouhým intelektuálem. Bylo o něm napsáno mnoho knih, ale myslím si, že stále chybí pohled prizmatem víry. Po staletí byl představován jako významný filozof, teolog, velký intelektuál, ale zapomněli jsme, že byl především hluboce oddaný Bohu, pro kterého změnil svůj život. Musíme objevit Augustina jako pastýře, mystika, člověka zamilovaného do Boha s bohatým vnitřním životem. Záleží nám na tom, aby ho poznalo co nejvíce lidí, nejen hrstka odborníků, proto jsou plánované jubilejní akce velmi pestré."

Světci dneška

image:Image Elias Vella a jeho stopy nejen v  České republice