V sobotu 24. května 2025 se v polské Poznani konala slavnostní beatifikace kněze a mučedníka Stanisława Streicha, jednoho z prvních blahoslavených za pontifikátu papeže Lva XIV. Mši svaté předsedal kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikasteria pro blahořečení a svatořečení.
„Nyní, když je Stanisław Streich blahořečen, tato církev ví, že v něm má Božího přítele, kterému může svěřit své starosti a obavy, svá přání a potřeby,“ řekl kardinál Semeraro před poznaňskou katedrálou.
Vyzdvihl Streicha jako mučedníka pro víru, apoštola bratrství a dobrodince svého národa a vyzval věřící k modlitbě za mír: „Prosme ho společně, aby promlouval k Božímu srdci o naší touze po míru ve světě a míru u bran naší Evropy.“
Ve své homilii kardinál Semeraro připomněl, že Ježíš Kristus – Dobrý pastýř – byl vzorem pro kněžskou a pastýřskou službu nového blahoslaveného: „Byl to muž, který miloval život, žil ho prostě a důstojně a především ho s radostným srdcem věnoval komunitám, které mu byly svěřeny. Tato dispozice a rozhodnost ducha našla svůj nejplnější výraz v jeho sebeobětování.“
Oběť života P. Streicha je podle kardinála výzvou k hlubším vztahům, přijetí druhých i k ochotě nést „námahu milosrdenství“.
„Kdykoli přijímáme jeden druhého, kdykoli odložíme nedůvěru a strach a jsme ochotni zaplatit cenu za dobro druhých, stáváme se dobrými pastýři – jako byl Ježíš Kristus dobrým pastýřem našich životů, a jako se jím stal náš nový blahoslavený.“
Slavnostnímu shromáždění předsedal také poznaňský metropolita arcibiskup Zbigniew Zieliński, který požádal jménem místní církve papeže Lva XIV. o zapsání ctihodného služebníka Božího mezi blahoslavené.
Ve svém úvodu označil mučedníka za živou inspiraci pro budování církevního společenství a vyslovil naději, že bude inspirací: „Nechť nový blahoslavený slouží jako průvodce ve víře a pomáhá kněžím i těm, kdo hledají své povolání, odpovědět na Kristovo volání.“
Poděkoval také za podporu celému procesu blahořečení, který se odehrával s velkou účastí místní církve i věřících.
Blahoslavený Stanisław Streich byl farářem v obci Luboń u Poznaně, kde působil v duchu evangelia s láskou k chudým a opuštěným. Dne 27. února 1938 byl během nedělní mše zavražděn Wawrzyncem Nowakem, členem militantního křídla ilegální Komunistické strany Polska.
Útočník při činu vykřikl: „Ať žije komunismus! Udělal jsem to pro vás! Vypadněte z kostela!“
Ačkoli se atentát odehrál ještě před druhou světovou válkou, v době, kdy komunisté v Polsku nebyli u moci, radikální proticírkevní ideologie už tehdy podněcovala nenávist vůči víře a jejím představitelům. Právě z této nenávisti vycházela vražda P. Streicha.
Podle svědectví byl skromný a obětavý kněz, který se tiše staral o potřebné, organizoval náboženské spolky, katecheze i pomoc pro chudé. Církevní šetření i výpovědi svědků potvrdily, že jeho smrt byla důsledkem nenávisti k víře a církvi, které obětavě sloužil.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce