Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Kardinál Bo: Myanmar naléhavě potřebuje humanitární pomoc

Autor: Johana Bronková Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 1. 2023, 14.21
TiskTisk

“Zejména dnes s bolestí myslím na Myanmar, kde byl zapálen a zničen kostel Nanebevzetí P. Marie ve vesnici Chan Thar, jedno z nejstaršších a nejvýznamnějších míst kultu,” zaznělo mezi apely, kterými se papež František při nedělní modlitbě Anděl Páně obrací na všechny křesťany s prosbou o přímluvnou modlitbu za kritické situace naší současnosti.

image:Image 23/source/orig/22644_flag-of-myanmar-country-flag-asia-myanmar-flag-5945983.png

Papež se připojil k výzvám místních biskupů, kteří apelují na zastavení krveprolití v zemi zmítané konfliktem mezi vojenskou juntou, opozicí a partyzány z různých etnických skupin.

Tři myanmarští biskupové v čele s kardinálem Charlesem Bo podepsali v těchto dnech tzv. Apel na pouť za mír. "V posledních měsících dochází k velkým útokům proti posvátnosti lidského života, ke ztrátám na životech, lidské životy jsou mařeny hladem,” čteme v textu. Biskupové se s bolestí a úzkostí ptají, proč jsou ničeny školy, kostely, nemocnice nebo kláštery. Připomínají, že tato místa slouží míru a podle mezinárodních úmluv by měla být chráněna.

Výzva přišla jen několik dní poté, co armáda vypálila kostel v křesťanské vesnici na severu země. Během necelého roku došlo už ke čtvrtému útoku na stejnou vesnici, již dříve byl vypálen klášter řeholních sester a nyní byla v prakticky srovnána se zemí. Na mnoha místech je naléhavě potřebná humanitární pomoc, ale konflikt ale její orgnizaci znesnadňuje.

Kardinál Charles Bo už na začátku nového roku apeloval na svědomí politických představitelů, požádal je o příměří a vytvoření humanitárních koridorů. Jeho žádost však zatím zůstává bez odezvy. Konflikty mezi vojenskou juntou, která se zmocnila vlády před necelými dvěma lety, a jejími protivníky postupně nabývá rozměrů občanské války.

 


Focusy

Pronásledování křesťanů Papež František

Mohlo by vás zajímat

image:Image Boží wifina
Boží wifina
Cena: 207 Kč
image:Image Ctnost odolnosti
Ctnost odolnosti Evelyn Eatonová Whiteheadová, James D. Whitehead
Cena: 313 Kč
image:Image Kralický Nový zákon z roku 1601
Kralický Nový zákon z roku 1601 Robert Dittmenn
Cena: 782 Kč
image:Image Svoboda
Svoboda Joachim Gauck
Cena: 88 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou