Kardinál Fernández v Káhiře: Církev sdílí koptské prohlášení o homosexualitě

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 5. 2024, 10.49

Katolická církev sdílí učení koptské církve o homosexualitě a vítá její pastorační přístup, prohlásil prefekt vatikánského Dikastéria pro nauku víry kardinál Victor Fernández, kterého přijal na audienci koptský patriarcha Tawadros II. Tématem rozhovoru bylo vatikánské prohlášení Fiducia supplicans, týkající se mimo jiné žehnání osob žijících ve stejnopohlavních svazcích, které se setkalo s ostrou reakcí koptské církve.

image:Image 58/source/orig/57017_ferbnjhrd.jpeg
Vatican Media

Návštěva kardinála Fernándeze si kladla za cíl narovnání donedávna velmi srdečných vztahů s kopty. Synod koptské pravoslavné církve totiž v reakci na deklaraci Fiducia supplicans letos v březnu oficiálně přerušil teologický dialog s katolickou církví.

Prefekt Dikastéria pro nauku víry patriarchovi objasnil, že papež během plenárního shromáždění jeho úřadu výslovně zdůraznil, že požehnání, o němž je řeč v deklaraci Fiducia supplicans, se nevztahuje na svazek, nýbrž na jednotlivce. Kardinál Fernández navíc nyní prohlásil, že katolická církev souhlasí s učením prohlášení koptského svatého synodu ze 7. března.

V tomto koptském dokumentu čteme, že ti, kdo mají homosexuální sklony, ale zdržují se homosexuálních aktů, jsou vystaveni vnitřním bojům podobným těm, které prožívají heterosexuální osoby zdržující se nevázanosti. V obou případech je zapotřebí duchovní a psychologické pomoci. Naproti tomu ti, kteří svým sklonům vyhoví a praktikují homosexuální akty, odmítají duchovní a psychologickou podporu a z vlastní vůle porušují Boží přikázání, upadají do stavu, který je horší než stav, v němž žijí lidé potýkající se s cizoložstvím. Koptská deklarace dále mluví o tom, že tito lidé musejí být varováni a vyloučeni ze společenství, dokud neprojeví pokání. Koptská církev také připomíná, že Písmo svaté výslovně zakazuje sexuální vztahy mezi lidmi stejného pohlaví. Deklarace dále kategoricky odmítá ospravedlňování homosexuálních praktik ideou kulturní rozmanitosti. Na druhou stranu však ujišťuje, že neodmítá ty, kdo mají homosexuální sklony, ale chce jim poskytnout pomoc, aby mohli dosáhnout psychologického a duchovního uzdravení a důvěřovali Kristu.

Kardinál Fernández během své návštěvy Káhiry představil koptskému patriarchovi Tawadrasovi rovněž dodatečná vysvětlení k požehnání, o němž pojednává Fiducia supplicans.

Zdroj: Vatican News - italská sekce, Coptic Orthodox Church

Život z víry Pastorace

image:Image Kdo je Ježíš?
Kdo je Ježíš? Adeline Avrilová, Gaëlle Tertraisová
image:Image Bible a to, co říká Bůh