Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Prohlášení předsedy ČBK k útokům na sv. Jana Pavla II.

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace15. 3. 2023, 18.05
TiskTisk

Přinášíme text prohlášení pražského arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, k útokům na sv. Jana Pavla II.

image:Image 26/source/orig/25287_pope-john-paul-ii-smile.jpg
Foto: Wikipedia

Nemůžeme mlčet k útokům na sv. Jana Pavla II., které se v posledních dnech odehrávají v sousedním Polsku.

Současné pokusy diskreditovat odkaz Jana Pavla II. jsou tendenční a ahistorické. Autoři tezí, které obviňují Karola Wojtylu, jako tehdejšího krakovského arcibiskupa, že kryl sexuální zneužívání ze strany kněží, neberou v potaz širší souvislosti, ale jako věrohodné zdroje nekriticky přijímají dokumenty vytvořené tajnou policií, což je zcela neakceptovatelné, zvláště pokud existují i jiné zprávy a studie, které jeho slova a činy zachycují jinak. 

Hájit svatost Jana Pavla II. neznamená tvrdit, že se nedopustil žádných chyb, ale musíme si uvědomit i to, že v té době platily nejen v Polsku jiné předpisy než dnes, jiné bylo i společenské povědomí a obvyklé způsoby řešení problémů v otázce sexuálních deliktů. 

Sami z vlastní zkušenosti také víme, že stejně jako v Polské lidové republice, i u nás pracovala Státní bezpečnost na záměrném a trvalém poškozování církve a vytvářela nepravdivé informace, jejichž cílem bylo diskreditovat a likvidovat církevní představitele.  

Je třeba také připomenout, že ti, kteří se na útocích na sv. Jana Pavla II. podílejí, jsou i bývalí polští komunističtí představitelé. Tento politický boj, který se rozehrál v sousedním Polsku, je útokem i na naši svobodu a měli bychom ho jednoznačně odmítnout a postavit se za odkaz svatého polského papeže, který se významně zasloužil o pád komunistické diktatury v zemích střední a východní Evropy.  

Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a předseda ČBK 

V Praze, 15. března 2023

Focusy

Osobnosti Předseda ČBK

Mohlo by vás zajímat

image:Image Tischnerova abeceda
Tischnerova abeceda Józef Tischner
Cena: 279 Kč
image:Image Vychováváme děti a rosteme s nimi
Vychováváme děti a rosteme s nimi Naomi Aldortová
Cena: 297 Kč
image:Image Bible - Slovo na cestu - S, zip
Bible - Slovo na cestu - S, zip
Cena: 675 Kč
image:Image Muži jsou z Marsu, Ženy z Venuše
Muži jsou z Marsu, Ženy z Venuše John Gray
Cena: 314 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou