Kardinál Parolin v Mexiku u příležitosti 30 let diplomatických vztahů

Autor: Devin Watkins Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 4. 2022, 13.33

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin navštívil Mexiko u příležitosti 30. výročí obnovení diplomatických vztahů se Svatým stolcem a sloužil mši při zahájení 1. Církevního shromáždění v Mexiku.

image:Image 11/source/orig/10973_7733_0_844.jpeg

"Čeká nás náročná doba vyvolaná různými ideologiemi a dílčími zájmy, které, jak se zdá, chtějí vytlačit skutečné hodnoty evangelia."

Takto zhodnotil situaci ve světě vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin ve své homilii při mši svaté na zahájení 112. plenárního shromáždění Biskupské konference Mexika.

Eucharistická slavnost se konala v pondělí odpoledne v Národní bazilice Panny Marie Guadalupské a koncelebrovali ji arcibiskup Rogelio Cabrera López z Monterrey, předseda Mexické biskupské konference, a kardinál Aguiar Retes, primas Mexika.

"Pomoc trpícím prostřednictvím solidarity"

Kardinál Parolin vyjádřil radost z příležitosti slavit s mexickými biskupy velikonoční svátky "pod pohledem Panny Marie Guadalupské", patronky Ameriky.

Kardinál také vyjádřil lítost nad "nesčetnými muži a ženami, kteří stále trpí kvůli diskriminaci, korupci a nedostatku spravedlnosti". Označil to za "situaci utrpení", která vyžaduje, aby se křesťanská společenství "zavázala k budování jednoty a snažila se přijímat účinná rozhodnutí s cílem dosáhnout společného dobra".

Kardinál státní sekretář vyzval mexické biskupy, kněze a řeholníky, aby měli oči otevřené "pro rány našich bratří a sester, kteří jsou zbaveni důstojnosti".

"Pán nám každý den říká, abychom stejně jako apoštolové 'šli' a setkávali se s jeho lidmi ve světě a byli svědky pravdy a síly lásky, která se stejně jako náš Mistr solidárně sklání, aby se dotkla ran a utrpení druhých a uzdravila je, aby jim dala život a pomohla jim zakusit soucitnou a milosrdnou Otcovu náruč."

Dialog uvnitř církve

Mexičtí biskupové zaměřují práci svého plenárního shromáždění, které končí 29. dubna, na synodální cestu církve, na kterou se zaměřuje také 1. Církevní shromáždění Mexika, které se koná souběžně se setkáním biskupů.

Biskupská konference vydala počátkem tohoto týdne prohlášení, v němž popisuje týden setkání jako čas pro "blízkost a dialog" s laiky, osobami zasvěceného života, biskupy, kněžími, jáhny, seminaristy a všemi lidmi dobré vůle.

Setkání se dotýkají témat, jako je násilí v Mexiku, války po celém světě a pandemie Covidu-19, a také hledání způsobů řešení různých problémů tohoto latinskoamerického národa.

Třicáté výročí navázání diplomatických styků

V úterý se v Mexico City konala akademická konference u příležitosti 30. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Mexikem a Svatým stolcem.

Akce s názvem "Otevřená sekularita a náboženská svoboda: Současná vize", se zúčastnili kardinál Parolin, Marcelo Ebrard Casaubón, mexický ministr zahraničních věcí, a řada mexických akademiků.

Mexiko a Svatý stolec podepsaly 21. září 1992 dohodu, která obnovila diplomatické styky založené na společných hodnotách a společných aktivitách na podporu dodržování lidských práv, přičemž zohledňuje význam katolicismu v Mexiku a odluku církve od státu.

Kardinál Parolin se v té době podílel na přípravě tohoto historického okamžiku, neboť byl v letech 1989 až 1991 spolu s tehdejším apoštolským delegátem v Mexiku arcibiskupem Girolamem Prigionem členem apoštolské delegace v Mexiku.

Biskupské svěcení nového nuncia

Kardinál Parolin přijel do Mexika již minulou sobotu a odcestoval do diecéze Autlán ve státě Jalisco.

Předsedal zde mši svaté a biskupskému svěcení Javiera Herrery Corony, kterého papež František jmenoval novým apoštolským nunciem v Gabonu a Konžské republice.

(vac)

Život z víry Osobnosti