Kardinál Parolin: vyhnout se eskalaci na Ukrajině, krutost vůči civilistům v Buči nevysvětlitelná

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 4. 2022, 19.42

Státní sekretář Svatého stolce se na okraj akce pořádané v budově Vatikánského rozhlasu vyjádřil ke zprávám z Ukrajiny, případné papežově cestě do Kyjeva a setkání s patriarchou Kirillem : „Hledá se neutrální území“.

image:Image 11/source/orig/10220_6921_0_844.jpeg

„Je třeba udělat vše pro to, aby nedošlo k eskalaci“ násilí na Ukrajině. Kardinál Pietro Parolin znovu vyzval k míru v této evropské zemi a nevyloučil ani možnost papežovy cesty do Kyjeva, o níž sám František prohlásil, že je na „pracovním stole“. „Tato cesta není vyloučena. Jedná se o to, abychom posoudili její důsledky a zvážili, zda může skutečně přispět k ukončení války“, řekl státní sekretář Svatého stolce novinářům před Palazzo Pio, sídlem Vatikánského rozhlasu, kde se podílel na prezentaci multimediálního projektu o autismu.

Zamezit dalšímu rozšíření konfliktu

Kardinál Parolin potvrdil „zásadu legitimní obrany“, ale zároveň zopakoval výzvu, aby se zabránilo jeho další eskalaci: "Katechismus katolické církve nás učí, že ozbrojená odpověď úměrná agresi může vést k rozšíření konfliktu, který může mít katastrofální a smrtelné následky. Doufejme, že se „všichni vrátíme k rozumu a najdeme způsob, jak toto dobrodružství bez návratu ukončit“, řekl Parolin.

Výjevy z Buči vybízejí k zamyšlení

Kardinál Parolin rovněž zarmouceně komentoval záběry zvěrstev, k nimž došlo v Buči: „Skutečnost, že je civilní obyvatelstvo napadáno takovým způsobem, je nevysvětlitelná. Opravdu věřím, jak již mnozí zdůraznili, že tyto epizody znamenají zlom v této válce. A doufám, že budou znamenat zlom v pozitivním smyslu, tedy že přimějí všechny, aby se zamysleli nad naléhavostí co nejbližšího zakončení tohoto konfliktu.“

Možná papežova cesta do Kyjeva

Ve stejném duchu odpověděl státní sekretář na otázku o „vhodnosti“ papežovy návštěvy v hlavním ukrajinském městě: „Musí pro ni existovat podmínky, které tu zjevně jsou, protože ukrajinská strana dostatečně ujišťuje o tom, že nehrozí žádné nebezpečí, a odkazuje na cesty jiných vedoucích představitelů.“ Mezi důsledky takové cesty nicméně kardinál Parolin jmenoval vztahy s ruskou pravoslavnou církví, které považuje za „delikátní“. Jistě, upřesnil, papež by nezaujal žádné stanovisko, nejel by se přiklonit k jednomu nebo druhému, jak to v této situaci dělá od počátku. Tento aspekt však bude muset být zohledněn i v celkovém zvážení možnosti, zda tuto cestu uskutečnit či nikoli.

Setkání s Kirillem

Pokud jde o vztahy s moskevským patriarchátem, vatikánský státní sekretář potvrdil, že „již bylo zahájeno určité plánování“ příštího papežova setkání s patriarchou Kirillem, které by následovalo po jejich schůzce 12. února 2016 na Kubě. „Z toho, co vím, se v této přípravě pokračuje,“ řekl a vysvětlil, že v současné době se hledá „neutrální půda“. „To je podmínka. Ale nic se dosud nerozhodlo. Z naší strany v tomto ohledu pracuje zejména Papežská rada pro jednotu křesťanů, což je příslušné dikasterium.“

Přeložila: Jana Gruberová

Válka na Ukrajině

image:Image Katolická církev východního obřadu ve střední, východní a jihovýchodní Evropě
Katolická církev východního obřadu ve střední, východní a jihovýchodní Evropě Anežka Melichárková Kindlerová