Norský biskup Varden: Ukrajinci zůstávají pevní navzdory brutalitě války

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 5. 2023, 13.48

Dva představitelé severské církve nedávno uskutečnili dvoudenní solidární návštěvu Ukrajiny, aby vyjádřili péči a zájem církve skandinávského regionu. Norský biskup Erik Varden z Trondheimu a švédský kardinál Anders Arborelius, stockholmský arcibiskup, společně cestovali do Kyjeva jménem Biskupské konference severských zemí.

image:Image 31/source/orig/30064_23769_0_844.jpeg
Vatican Media

V rozhovoru s Charlottou Smedsovou z Vatican News biskup Varden řekl, že dvoudenní cesta mu připadala "jako dva týdny" a otevřela mu oči - kolik lidských životů válka stojí.

"Jeli jsme na Ukrajinu, abychom vyjádřili naši solidaritu s ukrajinským lidem v jejich boji a abychom vyjádřili naše hluboké společenství s ukrajinskou katolickou komunitou, kterou jsme navštívili a která nás přijala s mimořádně srdečnou pohostinností," řekl.

Kardinál Arborelius a biskup Varden dorazili do Kyjeva ráno poté, co Rusko v noci odpálilo asi 15 raket na ukrajinskou metropoli. Následujícího rána však „lidé šli do práce a dělali to, co obvykle, odmítali propadnout strachu, a to považuji samo o sobě za velké morální vítězství,“ řekl biskup Varden.

Uvedl, že Kyjev a okolní oblasti jsou viditelně poznamenané extrémní krutosti, zejména města Buča a Irpin, která se stala nechvalně proslulými. "Po více než roce života ve válce," řekl biskup Varden, "jsme oba s kardinálem byli ohromeni jejich velkou houževnatostí a tím, že se díky své hluboké víře nenechali zviklat brutalitou."

Dodal, že slyšeli četné příběhy o ztrátách lidí a o tom, jak válka traumatizovala nespočet dětí. "Trauma zanechalo stopy v myslích a srdcích dětí, které jsou vystrašené, viděly věci, které by děti vidět neměly, ztratily příbuzné a byly svědky násilí," řekl biskup. "S tímto traumatem budou žít možná až do konce života."

Oba severské biskupy přijal arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, hlava Ukrajinské řeckokatolické církve, a setkali se také s kyjevsko-žytomyrským biskupem latinského ritu Vitaliem Kryvickým. Byli svědky odhodlání katolické církve nabízet humanitární pomoc tváří v tvář nebezpečí, zejména prostřednictvím Charity a Charity řeckokatolické eparchie.

"Viděli jsme obrovské a velmi, velmi poučné nasazení v humanitární charitativní činnosti," řekl biskup Varden.

Na otázku, co mohou katolíci v jiných částech světa udělat pro pomoc lidem trpícím na Ukrajině, biskup Varden vyzval všechny, aby se neustále modlili a projevili svou solidaritu tím, že přispějí Charitě. "Charita," řekl, "se skutečně dostává k potřebným a byla obrovským přínosem, který umožnil Ukrajincům přežít tento rok."

Válka na Ukrajině Charita Biskupové

image:Image Služba představených v církvi
Služba představených v církvi Michelina Tenace
image:Image Krátký rozhovor v pastoraci a poradenství