Úkolem každého papeže je budovat společenství a zachovat jednotu církve, jakou si přál Kristus – zdůraznil kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kardinálského kolegia, v homilii pronesené během ranní mše svaté v bazilice svatého Petra za volbu papeže.
Obřadům zahájení konkláve předcházela dopolední slavnostní liturgie Pro eligendo Romano Pontifice – za volbu papeže. Zúčastnili se jí kardinálové, kteří v 16.30 slavnostně vstoupí do Sixtinské kaple, aby zahájili volbu 267. nástupce svatého Petra.
„Jsme zde, abychom vzývali pomoc Ducha Svatého, prosili o Jeho světlo a sílu, aby byl zvolen papež, kterého církev a lidstvo potřebují v této těžké a složité historické situaci,“ řekl kardinál Re ve své homilii.
Zdůraznil, že kardinálové a lid se shromáždili podobně jako Maria a apoštolové v večeřadle, kde očekávali seslání Ducha Svatého. „Cítíme, že celý Boží lid je s námi sjednocen ve víře, lásce k papeži a důvěřivém očekávání,“ řekl kardinál. Dodal, že modlitba k Duchu Svatému „je jediným správným a vhodným postojem“ v době, kdy „se kardinálové volitelé připravují na akt nejvyšší lidské a církevní odpovědnosti a na volbu mimořádného významu“.
V homilii kardinál odkázal na evangelium sv. Jana, kdy Ježíš při Poslední večeři předal svým učedníkům přikázání lásky a dodal: „Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí svůj život za své přátele“ (Jan 15, 13), a ke čtení z knihy proroka Izaiáše, který říká, že základním rysem pastýřů je láska až k úplnému odevzdání sebe sama.
Podle kardinála Re by bratrská láska, vzájemná pomoc a angažovanost ve prospěch církevní jednoty a všeobecného bratrství lidí měly charakterizovat Kristovy učedníky a pastýře církve, kteří by se měli angažovat v budování „civilizace lásky“, o které hovořil papež Pavel VI.
„Mezi úkoly každého nástupce Petra patří rozvíjení jednoty: jednoty všech křesťanů s Kristem; jednoty biskupů s papežem; jednoty biskupů mezi sebou. Nejde o společenství autoreferenční, ale zcela zaměřené na společenství mezi lidmi, národy a kulturami, které má na srdci, aby církev byla vždy domovem a školou jednoty“ – řekl kardinál Re.
Děkan kardinálského kolegia poukázal na to, že jednota církve „je Kristem žádoucí; jednota, která neznamená uniformitu, ale trvalé a hluboké společenství v rozmanitosti, při zachování plné věrnosti evangeliu.“
„Každý papež nadále ztělesňuje Petra a jeho poslání, a tím zastupuje Krista na zemi; je skálou, na které je postavena církev (srov. Mt 16, 18). Volba nového papeže není pouhou výměnou osob, ale vždy se vrací apoštol Petr,“ zdůraznil kardinál Re.
V homilii kardinál zdůraznil velkou odpovědnost kardinálů před Bohem. „V ‚Římském triptychu‘ vyjádřil papež Jan Pavel II. naději, že v hodinách velkého rozhodnutí, prostřednictvím hlasování, připomene všem velikost odpovědnosti za svěření “svrchovaných klíčů“ (Dante) do správných rukou,“ řekl kardinál Re.
„Modleme se tedy, aby Duch Svatý, který nám v posledních stech letech daroval skutečně svaté a veliké papeže, nám nyní daroval nového papeže podle Božího srdce, pro dobro Církve a lidstva. Modleme se, aby Bůh dal církvi papeže, který bude nejlépe schopen probudit svědomí všech a morální i duchovní energii v dnešní společnosti, která se vyznačuje velkým technologickým pokrokem, ale má sklon zapomínat na Boha,“ dodal děkan Kardinálského kolegia. “Dnešní svět od církve mnoho očekává v oblasti ochrany základních lidských a duchovních hodnot, bez kterých lidské soužití nebude lepší a nebude sto předat dobro budoucím generacím.”
Zdroj: vatican.va