Kardinál Sandri: Apel představitelů východních církví na mír pro Ukrajinu

Autor: Johana Bronková Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 2. 2022, 13.11

Důraznou výzvou k zachování míru na Ukrajině uvedl kardinál Leonardo Sandri dnešní audienci v Apoštolském paláci u příležitosti plenárního zasedání Kongregace pro východní církve. Slovy papežů, kteří v minulém století varoval svět před ničivými konflikty, apeloval na ty, kdo rozhodují o osudech národů, aby se stali strůjci pokoje.

image:Image 9/source/orig/8237_4647_0_844.jpeg

Společná výzva představitelů východních církví se připojuje k opakovaným apelům vysloveným v minulých týdnech papežem Františkem. Jak uvedl kardinál Sandri, kongregace, v jejímž čele stojí byla založena  Benediktem XV. 1. května 1917 a přesně o tři měsíce napsal tento papež známá slova volající vůdce národů k odpovědnosti a míru.

„V myšlenkách a v srdci se obracíme k našim bratřím a sestrám na Ukrajině, počínaje vyšším arcibiskupem řeckokatolické církve Sviatoslavem Ševčukem, který zůstal v těchto dnech po boku svého lidu,“ zahajují svůj apel představitelé všech východních církví, které jsou v jednotě s Římem, inspirováni slovy, které počínaje Benediktem XV. opakovali mnohokrát další papežové, včetně Františka:

„Má se tedy civilizovaný svět změnit v pole smrti? A tak slavná a kvetoucí Evropa, jakoby zachvácena všeobecným šílenstvím, se má řítit do propasti, vstříc skutečné sebevraždě? – citují varování vyslovená za I. světové války a dodávají – Za současného stavu věcí, tváří tvář hrozbě nového utrpení a konfliktů na již beztak zkoušené Ukrajině, pohnuti ve svědomí k odpovědnosti a naslouchajíce volání lidstava „Nikdy více válku“, „pozvedáme znovu volání po míru a obnovujeme vroucí apel na ty, kdo drží v rukou osudy národů (…) „Zamyslete se nad svou nesmírnou odpovědností před Bohem a před lidmi; na vašich rozhodnutích záleží pokoj a radost bezpočtu rodin, život tisíců mladých lidí a štestí národů , jehož zabezpečení je vaší svrchovanou povinností.“ Kéž vásPán, On, který je Králem spravedlnosti a míru, inspiruje k moudrým rozhodnutím o lidstvu, které na vás hledí: Pamatujte, že „nic není ztraceno s mírem, ale všechno je ztraceno s válkou!“ Kéž v tomto i budoucím čase můžete být nazýváni blahoslavení, neboť jste byli strůjci pokoje a překuli jste kopí a zbraně naší doby ve vinařské nože a nástroje prosperity a blahobytu národů.“

Apelují – parafrází starozákonních proroků (Iz 2,4; Mich 4,3) představitelé východních církví, shromáždění v Římě na svém plenárním zasedání.

Život z víry Pomoc uprchlíkům

image:Image Puzzle - Panna Maria Lurdská 13x20cm (7198)
Puzzle - Panna Maria Lurdská 13x20cm (7198)
image:Image Pexeso - Nový zákon