Kardinál Zuppi na misi v USA doručil Bidenovi papežův dopis

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 7. 2023, 11.15

Svatý stolec v tiskovém prohlášení informuje o podrobnostech cesty kardinála Zuppiho, papežova vyslance, do Washingtonu ve dnech 17. až 19. července. Více než hodinu jednal s prezidentem Bidenem, kterému sdělil Františkovo znepokojení nad válkou na Ukrajině. Ujistil o plné připravenosti podpořit iniciativy v humanitární oblasti. Při setkání s Helsinskou komisí vlády USA diskutoval o setkáních v předchozích etapách mise.

image:Image 38/source/orig/37492_25512_0_844.jpeg

Ve dnech 17.-19. července navštívil kardinál Matteo Zuppi, vyslanec Svatého otce, v doprovodu úředníka Státního sekretariátu Svatého stolce hlavní město USA, Washington, aby pokračoval v misi, kterou mu svěřil papež František, a aby se setkal s prezidentem Spojených států amerických, Josephem R. Bidenem.

Jak informuje tiskové prohlášení Svatého stolce, po příjezdu na apoštolskou nunciaturu 17. července večer kardinál Zuppi jednal s monsignorem Timothy Brogliem, předsedou Konference katolických biskupů Spojených států. Došlo k výměně některých úvah o válce na Ukrajině a iniciativách Svatého stolce ve prospěch obětí a míru.

Následující den dopoledne se v Rayburn House Office Building vatikánská delegace, k níž se připojil apoštolský nuncius Mons. Christophe Pierre a Mons. Séamus Patric Horgan, poradce apoštolské nunciatury, setkala se členy Komise vlády Spojených států pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (Helsinská komise), kterým představila povahu a průběh mírové mise a společně se zamýšleli nad způsoby, jak by mohla být účinnější.

V tiskovém sdělení se dále uvádí, že odpoledne téhož dne se papežský vyslanec a ostatní členové delegace vydali do Bílého domu, kde je přijal prezident Biden, jemuž kardinál Zuppi předal dopis Svatého otce a poukázal na papežovu lítost nad utrpením způsobeným válkou. Setkání, které začalo krátce po 17. hodině a trvalo více než hodinu, proběhlo v atmosféře velké srdečnosti a vzájemného naslouchání. Delegace byla během setkání ujištěna o plné ochotě podporovat iniciativy v humanitární oblasti, zejména ve prospěch dětí a nejzranitelnějších osob, a to jak v reakci na tuto naléhavou situaci, tak v zájmu podpory cest vedoucích k míru.

Ráno 19. července se vatikánská delegace zúčastnila modlitby a následné snídaně senátorů v budově amerického Kongresu, během níž měl kard. Zuppi příležitost informovat účastníky o setkáních, která absolvoval během různých etap své mírové mise. Během této schůzky bylo oceněno úsilí Svatého stolce a zdůrazněna odpovědnost každého člověka za práci pro mír.

Válka na Ukrajině Církev a společnost Biskupové